Kirli çarşafta yatmanın zararları sizi şaşırtacak

02.11.2023
Kirli çarşafta yatmanın zararları sizi şaşırtacak

[ad_1]

Uzmanlar, kirli yatakların ve uzun süre değiştirilmeyen çarşafların sıhhat için risk oluşturabileceği mevzusunda uyarıda bulunuyor.

Kirli çarşafta yatmanın zararları sizi şaşırtacak

ensonhaber.com


Bir araştırmaya bakılırsa, bazı bekar erkekler yatak çarşaflarını yalnızca dört ayda bir değiştirirken, çiftler çarşaflarını averaj ayda bir değiştiriyor.

Uzmanlara bakılırsa, çarşaflar, yorganlar ve yastıklar zaman içinde toz akarlarının ve bakterilerin üreme alanı haline geliyor.

Ek olarak, kirli yataklar yöntemiyle enfeksiyonlar bile bulaşabiliyor.

1. Alerji riski

Yatak takımları ve yastıklar, görülemeyecek kadar ufak fakat fazlaca sayıda olan toz akarlarının üreme alanı haline gelir. Yüzlercesi yalnızca bir gram tozda gelişebilir ve 90 güne kadar hayatta kalmış olarak hızlıca ürerler.

Toz akarlarına karşı hassassanız yada alerjik rinitiniz var ise uykuya dalmakta güçlük yaşayabilir, gece daha sık uyanabilir ve horlayabilirsiniz.

2. Enfeksiyon

2017 senesinde meydana getirilen bir araştırma, enfeksiyonların kirli çarşaflardan bulaşabileceğini ortaya çıkardı.

3. Cilt sorunları

Yatağınız her gece saatlerce cildinizle direkt temas halindedir. Uyurken vücudunuz yağlar salgılar, ölü deri hücrelerini döker ve terler.

Bu maddeler zaman içinde çarşaflarınızda ve yastık kılıflarınızda birikerek gözeneklerin tıkanmasına, sivilce oluşumuna ve cilt tahrişine niçin olabilir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.