Retina Dekolmanı Sebepleri Nelerdir?

19.03.2023
Retina Dekolmanı Sebepleri Nelerdir?

Bazı kişilerde retina dekolmanı sebebini göstermez ve böyle durumlarda önlem almak adına yapılabilecek bir şey olmaz. Geç kalmamak için düzenli kontrol ve erken teşhis büyük önem taşıyor. Detaylı araştırma yaparak retina dekolmanının nedenlerini öğrenebilirsiniz.

Retina Dekolmanı Nedir?

Görüş azaldığında, görme alanının bir kısmı azaldığında, cisimleri kırık görmeye başladığınızda ya da bunlara benzer görme sorunları yaşadığınızda retina dekolmanı riski olmasından şüphelenmeniz normaldir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Cisimlerin olduğundan büyük ya da küçük görülmesi, ışık çakmaları, siyah nokta ya da sinek uçuşması gibi belirtiler retina dekolmanı belirtileri arasında yer alıyor. Belirtileri biliyorsanız erken teşhis için doktora gidebilir ve daha bilinçli davranabilirsiniz.

Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemleri

Erken teşhis konulması körlük riskinin önlenebilmesi bakımından çok önemlidir. Kimi hastalarda retinada dekolman meydana gelmez, yalnızca yırtılma olur. Böyle bir durumda argon lazer aracılığıyla yırtık dikilir.

Retina Dekolmanı Tedavi Fiyatları

Eğer 6 numaradan fazla olan miyop hastasıysanız retina dekolmanı riski yüksektir. Gözünden yaralanan ya da geçmişte göz ameliyatı geçiren kişilerde de bu problem fazlasıyla görülür. Böyle durumlarda fiyat incelemesi yapmakta sakınca yoktur.

Vitrektomi Ameliyatı Nedir?

Göz içinde meydana gelen kanamalar tedavi edilmezse ciddi görme bozukluklarına sebep olabilir. Bu problemlerin önlenebilmesi amacıyla yapılan işleme vitrektomi ameliyatı adı verilir. Gözdeki iltihabın boşaltılması bakımından bu işlem büyük önem taşır.

Vitrektomi Ameliyatı Neden Olur?

Eğer gözde yabancı cisim bulunuyorsa görüntünün retinaya ulaşması engellenebilir. Görme problemi meydana geldiğinde alanında uzman doktorlara başvurup vitrektomi ameliyatı yaptırılmalıdır. Bu tarz ciddi problemler çözülmezse körlük veya göz kaybı meydana gelebilir.

Vitrektomi Ameliyatı Kimlerde Görülür?

Gözünde yırtılma, dekolman, enfeksiyon ve yabancı cisim bulunan hastalar vitrektomi ameliyatı yaptırmalıdır. Eğer bu tarz problemler çözülmezse gözün ışığa olan hissiyatı kaybolabilir veya ftiziz sorunu ortaya çıkabilir.

Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Gelişir?

Vitrektomi ameliyatının amacı bahsedilen problemlerin yaşanmasını önlemektir. Ameliyatın hangi göz hastalıklarında tercih edildiğini öğrenirseniz daha bilinçli hareket edebilirsiniz. Gözün arka boşluğunda oluşan kanamaların temizlenmesi amacıyla ameliyat gerçekleştirilir.

Akıllı Lensin Amacı Nedir?

Tek odaklı standart lenslerin diğer adı monofokal lenslerdir. Tek odaklı oldukları için bu isimle anılırlar. Her mesafede görme avantajını elde etmek istiyorsanız akıllı lens kullanmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

Akıllı Lensin Yararları ve Avantajları

Akıllı lens sayesinde göze gelen ışıklar birden fazla odağa odaklanabilir. Tıp sektöründe fazlasıyla tercih edilen akıllı lens yakın, orta ve uzak mesafeden odaklama imkânı sağlar. Bu sayede hasta akıllı lens aracılığıyla yakın, orta ve uzak mesafeyi görebilir.

Göz içi Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Standart lenslerin bilindik özelliği tek odaklı olmalarıdır. Bu lenslerde akıllı lenslerdeki gibi hem uzak hem de yakın mesafenin görülmesi mümkün değildir. Standart lenslerde uzak ya da yakın mesafe net bir şekilde görülebilir. Doktor seçimi doğru lens kullanımı bakımından etkileyici bir unsurdur. Bu sebeple alanında uzman kişilerle görüşürken oldukça dikkatli davranmaya özen göstermenizde fayda var.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens ameliyatının bilinen bir başka adlandırması akıllı mercek ameliyatıdır. Çoğunlukla 10 dakika süren bir ameliyat olarak bilinir. Deneyimli doktorlara danışırsanız ameliyat sorunsuz şekilde geçer. Bu ameliyatta doğal mercek alınır ve yerine akıllı lens yerleştirilir. Teknik olarak katarakt ameliyatıyla aynı özellik barındırıyor. Araştırma yaptığınız zaman akıllı lenslerin fiyatlarının değişken olduğunu görebilirsiniz. Göz hasarınıza uygun olan akıllı lens kullanımı bu durumda oldukça önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.