Prof. Dr. Ateş Kara’dan artan salgın hastalıklara karşı ikazlar

16.01.2024
Prof. Dr. Ateş Kara’dan artan salgın hastalıklara karşı ikazlar


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, son aylarda artan üst solunum yolu enfeksiyonlarına dair, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın uyarılarını ve korunma önerilerini paylaştı.

Prof. Dr. Ateş Kara'dan artan salgın hastalıklara karşı uyarılar

AA & Ensonhaber

Bilhassa son aylarda artan üst solunum sistemi enfeksiyonları sebebiyle hastanelerdeki yoğunluk giderek artıyor.

Koronavirüs salgını ile artan duyarlılık, salgının zayıflamasıyla tekrardan azalmış durumda.

Bakan Koca, Ateş Kara’nın uyarılarını paylaştı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabındaki paylaşımında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın bu aylarda üst solunum yolu şikayetlerindeki artışı sebepleriyle değerlendirdiğini ve buna karşı yapılması gerekenleri anlattığını belirtti. Koca, bu ifadeleriyle beraber Prof. Dr. Kara’nın değerlendirmelerinin bulunmuş olduğu videoyu paylaştı.

“Bu hastalıklar çocuklarda daha çok görülüyor”

Kara, son aylarda oldukça sayıda kişinin hasta bulunduğunu, hastane başvurularının da arttığını belirterek, hastalıkların çocuklarda nispeten fazla görüldüğünü bildirdi.

“3 değişik virüs, hastalıklara niçin oluyor”

Bu tabloda üç ana faktörün etkili bulunduğunu aktaran Kara, şunları kaydetti:

Bu faktörlerden biri solunum sistemini saran bir virüs olan RSV virüsüdür, diğeri influenza, şu demek oluyor ki griptir; bir diğeri ise koronavirüstür. Koronavirüs, daha oldukça üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla seyretse de risk gruplarında yol açabileceği tablolar sebebiyle hafife alınmamalı.

Iyi mi korunmalıyız

Enfeksiyon hastalıklarına karşı ellerimizi sık yıkamalıyız. Bilhassa kalabalık ortamlarda, dış mekanlarda mikroorganizmalarla temas söz mevzusu olabileceği için elimizle ağız, burun ve gözlerimize dokunmaktan kaçınmalıyız. Bu zamanda, boğaz ağrısı, hafifçe burun akıntısı, hafifçe hapşırık yada öksürük benzer biçimde şikayetleri olanların maske takarak olası bir enfeksiyonu başkalarına bulaştırma sorumluluğunu almaması gerekir. Grip aşısı ise bir başka silahımız olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.