Küresel ısınma, sivrisineklerden bulaşan hastalıkları arttırabilir

23.06.2023
Küresel ısınma, sivrisineklerden bulaşan hastalıkları arttırabilir


Avrupa Birliği, iklim değişikliğinin sivrisineklerden bulaşan hastalıkları arttırabileceği uyarısını yaparken, ihtimaller içinde salgınlara karşı alınacak önlemler de sıralandı.

AB'den uyarı: Küresel ısınma, sivrisineklerden bulaşan hastalıkları arttırabilir

AA & Ensonhaber

AB’ye bağlı Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Denetim Merkezi (ECDC) tarafınca hazırlanan rapora nazaran, Avrupa’da iklim değişikliğinden kaynaklı yükselen sıcak hava dalgaları, seller ve uzun yaz ayları sebebiyle Asya kaplan sivrisineği (Aedes albopictus) ve sarıhumma sivrisineği (Aedes aegypti) türlerinin üreme kapasiteleri arttı.

Birçok salgın hastalığı yayabiliyor

Asya kaplan sivrisineği, Şimal ve Batı Avrupa’da yayıldı. 2013 senesinde 8 Avrupa ülkesindeki 114 bölgede bulunan türe bu yıl 13 ülkedeki 337 bölgede rastlanıyor.

Asya kaplan sivrisineğinin dang humması ve chikungunya şeklinde hastalıkları taşımış olduğu biliniyor.

Avrupa’nın pek oldukça bölgesinde görülen sarıhumma sivrisineği ise dang humması, sarıhumma, chikungunya, zika ve Batı Nil virüsünü bölgeye yayma riski taşıyor.

sivrisinek

Ihtimaller içinde salgına karşı alınacak önlemler

ECDC Direktörü Andrea Ammon, hastalıkların yayılmasını önlemek için sivrisinek nüfusunun denetim altına alınmasının ve kişisel korunma yöntemlerine başlanmasının önemini altını çizdi.

Raporda, sivrisinek kriziyle başa çıkmak için doğaya zarar vermeyen ve durgun sulardaki larvaları öldürecek ilaçların kullanılması ve sivrisineklerden bulaşabilecek hastalıklarla ilgili toplumda farkındalık oluşturulması önerildi.

Bilhassa Batı Nil virüsü, beyin iltihabı, beyin zarı iltihabı ve nörolojik hasar oluşturabiliyor ve ölüme yol açabiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.