İngiltere ile BioNTech ortaklık kurdu: Yeni kanser aşısını deneyecekler

08.07.2023
İngiltere ile BioNTech ortaklık kurdu: Yeni kanser aşısını deneyecekler


Kanser çalışmalarına yönelen şirket, 2030’a kadar 10 bin hasta üstünde yeni aşının denemelerini gerçekleştirecek. Londra, gelişme için “İleriye doğru atılmış büyük adım” açıklamasını yapmış oldu.

İngiltere ile BioNTech ortaklık kurdu: Yeni kanser aşısını deneyecekler

AA

Koronavirüs salgınıyla mücadelede ürettiği aşıyla gündeme gelen Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech, son dönemde kanser çalışmalarına ağırlık verdi.

Kanser tedavisinin araştırılması için Çinli DualityBio ile ortaklık kuran BioNTech, bu kez İngiltere ile el sıkıştı.

Londra yönetimi, yeni kanser aşısının denemeleri için BioNTech ile antak kalma imzaladı.

10 bin hasta üstünde yeni kanser aşısını deneyecekler

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın açıklamasına nazaran, İngiliz hükümeti ile BioNTech, 2030’a kadar 10 bin hasta üstünde yeni kanser aşısı denemeleri için anlaşmaya imza attı.

Açıklamada, ocakta imzalanan mutabakat zaptına dayanan bu ortaklığın, kanser hastalarının son olarak kanser denemelerine ve geliştirilmekte olan tedavilere daha kolay erişim sağlayacaklarına işaret edilerek şu ifadelere yer verildi:

İngiltere merkezli klinik emekler yapılacak

Hükümet, daha çok hastanın kişiselleştirilmiş kanser tedavilerinden faydalanabilmesini sağlamak amacıyla Almanya merkezli BioNTech şirketiyle uzun vadeli ortaklık anlaşması imzaladı.

Bu antak kalma, bağışıklık sistemini kanser hücrelerini tanıması ve ortadan kaldırması için uyararak duyarlı immünoterapilerin kullanımı kanalıyla hastaların tedavisine destek olmayı amaçlayan İngiltere merkezli klinik emek harcamaları içeriyor.

Amaç, 2030’a kadar 10 bin kadar hastanın kişiselleştirilmiş tedavilere erişimini sağlamak.

Kişiselleştirilmiş kanser aşısı denemeleri

Açıklamada, kişiselleştirilmiş kanser aşısı denemelerine katılma seçeneği sunulacak kanser hastalarından veri tabanı oluşturulacağı belirtilerek, çalışmanın, erken ve geç evre kanserli hastalara destek olmayı amaçlayacağı, başarı göstermiş olması durumunda kanser aşılarının standart tedavinin parçası haline gelebileceği vurgulandı.

BioNTech, İngiltere için yeni bölgesel merkez oluşturmayı planlıyor

BioNTech’in halihazırda İngiltere’de klinik denemeler yürütmeye başladığı kaydedilen açıklamada, hastaların çoğunun 2026’dan itibaren veri tabanına kaydedilmesinin beklendiği ve başka denemelerin de başlatılacağı bildirildi.

Açıklamada, BioNTech’in, bu bağlamda araştırmanın gerçekleştirilmesine destek olmak amacıyla Cambridge şehrinde 70’ten fazla bilim insanının çalışabileceği yeni laboratuvarlar ve İngiltere için yeni bölgesel merkez oluşturmayı organize ettiği kaydedildi.

BioNTech’in kurucu ortakları Hasret Türeci ve Uğur Şahin.

İngiliz Bakan: İleriye doğru atılmış büyük adım

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere Sıhhat Bakanı Steve Barclay, söz mevzusu ortaklığın “kanserle mücadelede ileriye doğru atılmış büyük adım” bulunduğunu açıkladı.

BioNTech’in Üst Yöneticisi (CEO) ve kurucu ortağı Uğur Şahin de şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

Çalışmanın başarı göstermiş olması halinde bu iş birliği yalnız İngiltere’de değil, tüm dünyada kanserli hastaların neticelerini iyileştirme potansiyeline haiz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.