Çocuk Diş Doktoru

24.02.2023
Çocuk Diş Doktoru

Uzmanlığını Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı üzerine tamamlayan diş hekimleri çocuk diş hekimi denmektedir. Diş hekimleri hastanın dişlerini, diş etlerini ve ağzın ilgili yerlerini kontrol edip gerekli hallerde teşhis ve tedavi eden meslek dalıdır. Ağız sağlığına etki eden diş ve diş eti bakımı ve beslenme seçenekleri ile ilgili tavsiyeler sağlamaktadır.

Diş doktorunun temel görev ve sorumlulukları, her yaştan hastanın diş ve ağız sağlığının kontrolü ve buna göre tedavisinin yapılmasıdır. Çocuklar için özel çocuk diş doktoru bulunur ve doktorların onlara yaklaşımı çok naif olmalıdır.

Diş sürme bozukluğunun takibi ve bunların önüne geçilmesi, süt dişleri ve kalıcı dişlerde yer alan çürüklerde tedavi uygulanması, etken diş çekimi neticesinde meydana gelebilecek dişsiz alanların bozulmaması için farklı apareyler uygulanarak korunumu,, dişsiz doğmuş çocuklarda protezlerin uygulanabilmesi gibi farklı uygulamalar içerisine alan bilim dalıdır.

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene
Çocuk diş doktoru ile ilk muayene özellikle annelerin ve babaların bilgi edinmek istedikleri konular arasındadır. Günümüzde çocuklarda ve genç yetişkinlerde diş çürüklerinin görülme oranı ne yazık ki her geçen zaman artmaktadır. Bu oranın yükselmesinin önemli nedenlerinden birisi çağın gelişimi ile beraber değişmekte olan beslenme düzenidir. Bununla beraber yetersiz beslenme de farklı sağlık problemleri ile beraber ağız ve diş sağlıkları üzerinde çok büyük sorunlara neden olabilir.

Çocukların Diş Tedavileri
Pedodonti, çocukların diş problemlerinin teşhis ve tedavisine odaklanan uzmanlık alanıdır. Pediatrik bir diş doktoru, bebeklikten genç yetişkinliğe kadar çocuklarla çalışmaktadır.

Çocuklarda Karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri
Çocuklarda görülen diş sorunlarından, en çok ortaya çıkan sıkıntı çürüklerdir. Özellikle süt dişlerinin dayanıklılığının fazla bulunmaması, şeker ağırlıklı yiyeceklerin diş minesinde ve etrafında zararlara neden olması gibi durumlar, diş çürüklerini ortaya çıkarır. Süt dişlerinin dökülerek, kalıcı dişlerin çıkmasına kadar olan aşamada, çürük problemi de ağrı ve acılarla çocuklara problemler yaşatmaktadır.

Bebeğimin ilk Çocuk Diş Doktoru Muayenesini Ne Zaman Yaptırmalıyım?
Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ilk diş doktoru muayenesinin ilk dişin çıkmasından sonra yapılmasını tavsiye etmektedir. (Genel de 6 ay-1 yaş arasındadır)

Bir Yaş Çocuk Diş Hekimine Götürmem İçin Çok Erken Değil Mi?
Pediatrik diş doktorlarının öncelikli görevi; çocukları diş çürüklerinden korumaktır. Erken yaşta gerçekleşen bu ilk muayenedeki amaç; size bebeğinizin dişlerinin çürümesinin önüne geçmek için neler yapılması gerektiğini göstermek ve düzenli olarak sizi kontrollere çağırıp diş sağlığının kontrolünü sağlamaktır.

İlk Çocuk Diş Hekimi Muayenesinden Önce Dikkat Etmemiz Gerekenler
-Tedaviden önce çocuğa ‘’korkma, hiç acımayacak’’ gibi cümleler kurulmamalıdır. Bu gibi durumlar çocukların bilinçaltında acıyacağı fikrini ortaya çıkarabilir.
-Çocuklara geçmiş zamandaki diş doktoru koltuğundaki iyi ya da kötü tecrübelerinizden bahsetmemeniz çok daha yararlıdır.
-Çocuklara diş randevusundan sonra hediye verilmemelidir. Ödül vermek çocukların işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olmaktadır.
-Çocuklara geçmiş zamanlardaki diş doktoru koltuğundaki iyi ya da kötü tecrübelerden bahsedilmemesi çok daha yararlıdır.

Çocuk Diş Hekimi
Çocuk diş hekimi, doğumdan ergenlik çağının bitimine kadar geçen süreçteki bireylerin ağız ve diş sağlıklarını inceleyen; bireylerde koruyucu, önleyici ve tedavi eden tüm yöntemleri uygulamakta olan anabilim dalıdır. Ağız ve diş hastalıklarını tedavi edebilmenin dışında bu hastalıklardan korunabilmek için birçok yöntem uygulanır. Bunlar ise;
-Diş çürüğünü önleyen işlemler,
-Tedavisi olmayacak dişlerin çekimi,
-Diş sürmesi ve dişlenmenin takibi ve normalden sapmanın önüne geçilmesi,
-Koruyucu ve önleyici olan ortodontik tedaviler,
-Çocukluk sürecinde ve gençlerde ortaya çıkan diş eti rahatsızlıklarının tanısı, tedavisi ve takibi gibi uygulamalar bulunur.

Çocuklarınızı Diş Hekimine Nasıl Hazırlamalısınız?
İyi bir diş bakımı ufak yaştan itibaren başlamaktadır. Diş doktoruna yapılacak ilk ziyaret ne kadar erken olursa, uzun süreçte diş sorunlarını önleme ihtimali de o kadar da yükselir. Çocukların ilk diş muayenesi, doktor ile çocukların tanışma seansı olarak geçebilmektedir.

Böylelikle, çocukların diş doktoruna ve doktor muayenehanesinde olan ofis ekipmanlarına aşinalığı ve bunlara alışması çok daha kolaydır. Çocukların tedavisini sağlayan bir çocuk diş doktoru sizinle sadece diş sağlığı konusunda konuşmaz, ayrıca çocuk ile onların anlayacağı şekilde diyalog kurmaktadır.

Çocuk Diş Hekimi Hangi Yaş Grubundaki Bireyleri Tedavi Eder?
0-15 yaş grubunda olan çocuklar, çocuk diş hekimi çalışma alanına girmektedir. Dişsiz dönem, süt dişlerinin sürmeye başladığı süreç, süt dişlerinin ağız içerisinde tamamlandığı süreç, sürekli dişlerin sürmeye başladığı karışık dişlenme süreci ve dişlerin tamamlandığı süreç olmak üzere uzun süreci içermektedir.

Çocuk Diş Hekimine İlk Ziyaret Ne Zaman Yapılmalıdır?
İlk çocuk diş doktoru ziyaretinin hangi yaşta yapılması ile ilgili aileler, çocuk doktorları ve diş hekimleri farklı görüşte yer alırlar.
İlk süt dişinin çıkmasıyla ilk 6-9 aylık süreçte ya da çocuğun ilk doğum gününden önce kesinlikle diş hekimi muayenesinin yapılması gerektiğini belirtir.

İlk Çocuk Diş Hekimi Ziyaretinde Neler Yapılır?
Pedodontistlerin ilk diş muayenesindeki amacı; ayna ve ışık desteği ile çocukların tüm dişlerine bakarak mevcuttaki problemleri ve tedavi alternatiflerini ailesi ile paylaşmak, önemli olanı da beslenme ve koruyucu uygulamalar ile ilgili aileleri bilgilendirmektir.

Çocuk Diş Tedavi Seanslarında Dikkat Edilmesi Gerekenler
-Çocuklarınızı tedavi randevularına özellikle ebeveynler olarak siz getirmelisiniz.
-Çocuklarınızı tedavi randevusuna aksi söylenmediği sürece kesinlikle tok getirmelisiniz.
-Diş tedavilerini uyumlu bir şekilde yaptıran çocuklar, yoruldukları ve sıkıldıkları süre bir anda uyumsuz olabilmektedirler. Bu durum, sonraki randevularını da olumsuz açıdan etkileyebilmektedir. Bu sebeple çocuklarınıza ve doktorunuza daha fazla işlem yapılması açısından ısrar edilmemeli.

Diş tomografisi Nedir?
Diş tomografisi diğer ismiyle dental tomografi adı verilen yöntem x ışınları kullanılarak bölge üstünde detaylı bir şekilde incelenmek istenilen alanın kesitsel olarak incelenmesini mümkün hale getirecek radyolojik görüntüleme yöntemidir.

Diş Tomografisi Nasıl Çekilir?
İlk olarak hastadan iki yönlü rehber görüntüsü elde edilerek çekim sağlanmaktadır. Hasta tomografi cihazından çıkılmadan önce uzman doktor tarafından problemli bulunan bölgeler belirlenmektedir.  Hedeflenmiş ve belirlenmiş bu kısımlardan 3 boyutlu olarak tomografi görüntüsü alınır.

Dental Tomografi Kimler İçin Kullanılır?
Çene kısmında ağrısı, travması, lezyonu, kırık şüphesi bulunanlar, kanal tedavisi gerekli kemik grefti ihtiyacı olan, dental implant planlama ve geri alınması, gömülmüş, yerinden oynayan dişlerin değerlendirilmesinde operasyon gerekli vakalar, damak yarığı bulunan hastalar, cerrahi kılavuz istenilen durumlar ve gerçekleşen ameliyat öncesi ve sonrası görüntülemede, kök kanal ölçümleri, konfigürasyon ve görünümlerin değerlendirilmesi, çene ekleminin görüntülenmesi, protezin gerçekleşeceği hastalarda cerrahiyi planlama da kullanılmaktadır.

Diş Tomografisi Avantajları Nelerdir?
Tomografi işlemlerinde avantajlarının iyi bir şekilde bilinmesi kişilerde oluşan ağız ve diş problemlerine çözümün kolay olmasıdır. Diş tomografisi işlemlerinin en önemli avantajı kemik ve yumuşak dokuların net olarak görüntülenebilmesidir.

Diş Tomografisi Nerede Çekilir?
Bu tomografi çeşidi bireylerdeki ağız ve diş problemlerini tespit etmek ve diş doktorlarının hastalara özel tedavi planı oluşturmasını sağlamakta olan tomografi hastanede veya diş polikliniklerinde uzman doktor tarafından çekimi sağlanmaktadır.

Diş Tomografisi Ne Kadar Sürer?
Hızlı ve acı hissiyatı meydana gelmeden ağrısız olarak gerçekleşen diş tomografisi işlemleri tam ağız taraması şeklinde yapılarak en çok 40 sn. sürmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.