Şifa deposu naturel pekmezlerin şaşırtıcı yararları: Kalp sağlığı, kuru öksürük..

29.12.2023
Şifa deposu naturel pekmezlerin şaşırtıcı yararları: Kalp sağlığı, kuru öksürük..


Üzüm, incir, keçiboynuzu, andız, dut, hurma, pancar ve kayısı benzer biçimde naturel meyvelerin pekmezleri, vücudun gerekseme duyduğu birçok gıda kıymetini sunar. İşte pekmezlerin yararları…

Şifa deposu doğal pekmezlerin şaşırtıcı faydaları: Kalp sağlığı, kuru öksürük..

ensonhaber.com

Tabiatın sunmuş olduğu şifalı besinler içinde yer edinen pekmezler, sıhhat açısından mühim faydalar barındırır.

Üzüm, incir, keçiboynuzu, andız, dut, hurma, pancar ve kayısı benzer biçimde naturel meyvelerin pekmezleri, içerdikleri hususi gıda değerleri ile bedenin gerekseme duyduğu birçok vitamini ve minerali sunar.

İşte pekmez çeşitleri ve saymakla bitmeyen yararları…

– Üzüm pekmezi, demir eksikliğini yok etmede etkilidir. Demir açısından varlıklı olan üzüm pekmezi, anemi benzer biçimde demir eksikliği kaynaklı sorunları hafifletmeye destek olurken, enerji seviyelerini artırabilir.

– İncir pekmezi, kemik sağlığı için mühim olan kalsiyum, magnezyum ve fosfor benzer biçimde mineralleri ihtiva eder. Bu mineral kombinasyonu, kemikleri güçlendirmeye ve kemik yoğunluğunu artırmaya destek sunar.

– Keçiboynuzu pekmezi, bilhassa nefes darlığına iyi gelmektedir. Akciğer sağlığı üstünde pozitif yönde tesirleri bulunan keçiboynuzu pekmezi, solunum sistemini rahatlatıcı özelliklere haizdir.

– Andız pekmezi, kuru öksürük ve boğaz problemlerine karşı destekleyici olabilir. Bilhassa soğuk algınlığı dönemlerinde tercih edilen andız pekmezi, öksürüğü hafifletmede destek olabilir.

– Dut pekmezi, soğuk havalarda vücudu dirençli kılmak adına tercih edilir. Bağışıklık sistemini destekleyici özellikleriyle malum dut pekmezi, vücudu soğuklara karşı korumak amacıyla kullanılır.

– Hurma pekmezi sindirim sistemini rahatlatıcı etkisinde bırakır sunar. Lif açısından varlıklı olan hurma pekmezi, sindirim sürecini düzenleyerek sindirim problemlerine destek olabilir.

– Pancar pekmezi, içeriğindeki demir ve folik asit yardımıyla halsizliğe iyi gelebilir. Kan yapımını destekleyen pancar pekmezi, enerji seviyelerini artırabilir.

– Kayısı pekmezi, antioksidanlar bakımından varlıklı olup kalp sağlığını destek sunar. Kalp-damar sağlığını korumaya destek olan kayısı pekmezi, kolestrol düzeylerinin dengelenmesine katkıda bulunabilir.

Dengeli tüketmek mühim

Tabiatın bu şifalı armağanları olan pekmezler, sıhhat açısından faydalarının yanı sıra naturel tatlarıyla da sofralarımızı zenginleştirir. Sadece daima olduğu benzer biçimde, tüketirken dengeli bir halde ve uzman önerilerine uygun olarak kullanmak önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.