Aşırı sıcak ve nemli hava, psikolojiyi de bozabiliyor

01.08.2023
Aşırı sıcak ve nemli hava, psikolojiyi de bozabiliyor


Uzmanlar, aşırı sıcakların insanlarda hiddet, tahammülsüzlük ve depresyon şeklinde ruhsal hastalıkları tetiklediğini belirtti.

Aşırı sıcak ve nemli hava, psikolojiyi de bozabiliyor

AA & Ensonhaber

ENSONHABER’İ TWİTTER’DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahili Tıp Bilimleri Kısmı Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Erdoğan, dünya genelinde mühim bir iklim krizinin yaşandığını ve bu krizin gelecek yıllarda daha çok artacağının öngörüldüğünü kaydetti.

Aşırı sıcaklar uyku bozukluğuna, bu da anksiyete ve ürkü atağa niçin oluyor

Aşırı sıcaklarda ruhsal sağlıkla ilgili sıkıntıların da daha çok yaşandığının altını çizen Erdoğan,

Aşırı sıcaklarda uyku bozuklukları oldukca artıyor ve uyku kalitesi düşüyor. Uyku bozukluğunun başlamasıyla depresyon, anksiyete ve kaygı şeklinde hastalıkların artmasına niçin oluyor.

dedi.

Sıcaklarda kişilerin nefes almakta güçlük çektiğini, çarpıntı şeklinde hastalıkların sık görüldüğünü özetleyen Erdoğan, bunun da ürkü atak şikayetlerinin artışına yol açtığını altını çizdi.

Aşırı sıcak ve nemli hava, psikolojiyi de bozabiliyor

“Sıcaklar yalnız bedenimizi değil ruhumuzu da terletiyor”

Erdoğan, sıcakların, bilhassa kişilerde aşırı sinir durumunun oluşmasına yol açtığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

Sıcakların niçin olduğu hiddet ve sinirlilik hali tahammülsüzlüğe niçin olabiliyor. Sıcaklar yalnız bedenimizi değil ruhumuzu da terletiyor. Bu da kavga ve benzeri durumlara yol açıyor. Sıcaklar trafik kazalarını da artırabiliyor zira sıcak havalar kişilerde dikkat ve konsantrasyon bozukluğuna niçin oluyor. Dikkat ve konsantrasyon bozukluğu yapmasıyla beraber bilhassa yoğun dikkatin mühim olduğu trafikte, kazalarda artış görülebiliyor. Bu da sıcağın ruhsal tesirleri açısından oldukça mühim bir mevzu olarak karşımıza çıkmakta. İklim krizi hem fizyolojik olarak hem de ruhsal olarak hepimizi etkilemekte ve iklim kriziyle savaşım etmek için uzmanların ikazlarına uymamız gerekiyor. Bireyler, uyku bozukluğunu yaşadığını fark eden, sinirlilik, tahammülsüzlük ve dikkat dağınıklığını yaşadığını fark eden bireylerin ne olursa olsun bir profesyonele destek için başvurmalarını öneriyoruz.

Sıcak havalarda sinirlilik şikayetiyle gelen hasta sayısında da artış yaşadıklarını aktaran Erdoğan, dünyada meydana getirilen bilimsel çalışmaların da bunu ortaya koyduğunu dile getirdi.

Meydana getirilen araştırmalarda sıcak zamanlarda acil servise psikiyatrik başvuruda yüzde 10’luk bir artış bulunduğunu özetleyen Erdoğan, şu şekilde devam etti:

Yüzde 10’luk artış ciddi bir oran bilhassa sıcak havalarda psikiyatrik başvuruların arttığı görülüyor. İkinci mühim bir durum bilhassa bu biçim sıcak havalarda bazı kronik psikiyatrik hastalıkların atak dönemleri de sıklaşıyor. Örnek olarak şizofreni, bipolar bozukluk şeklinde hastalıklar da bilhassa sık atak geçirme görülebiliyor. Bu biçim kronik hastalıkları olan bireylerin, hastalarımızın bilhassa sıcak havalarda daha dikkatli olmalarını, hekime gitmelerini öneriyoruz. İlaç kullanan hastalarımızın bu biçim havalarda sıvı kaybı oldukca fazla oluyor. Sıvı kaybı ile birlikte ilaçların tesirleri, yan tesirleri mevzusunda değişimler olabiliyor ve zehirlenmeler artabiliyor. O yüzden bolca sıvı almaları, tertipli kontrollerine gitmeleri oldukca mühim.

Sıcak havalar bayanları daha oldukca etkiliyor

Yaşlı bireylerin sıcağa tahammüllerinin daha azca bulunduğunu kaydeden Erdoğan,

Bununla beraber bayanların sıcak havalarda ruhsal etkilenme mevzusunda daha kırılgan bulunduğunu görüyoruz. O yüzden kadınlarımızın bu mevzuda dikkatli olmalarını istiyoruz.

diye konuştu.

Erdoğan, bireylerin kendinde psikiyatrik, ruhsal değişimler fark etmeleri durumunda ne olursa olsun profesyonelden destek almalarını istediklerini beyan etti.YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.