Sakın tutmayın! Gaz çıkarmanın efsaneleşmiş yararları çıktı

30.12.2023
Sakın tutmayın! Gaz çıkarmanın efsaneleşmiş yararları çıktı


Cemiyet içinde gaz çıkarmak kültürümüzde ayıplandığı için “zararı olan” algısı oluşmaktadır. Oysa ağız yada makat kanalıyla gaz çıkartmanın sağlığa yararları herkesi şaşırtacak kadar etkili.

Sakın tutmayın! Gaz çıkarmanın efsane faydaları çıktı

ensonhaber.com

Tükettiğimiz besinlerin sindirimi için bağırsaklarımız harekete geçer. Yiyecek yerken yada bir şeyler içerken bununla beraber hava da yutarız. Bu “niçin gaz çıkarırız” sorusunun da yanıtı olabilir.

Mide ve bağırsakta biriken hava gaza dönüşür ve vücuttan atılmak ister.

Kokulu olmasının sebebi de bakteri birikimidir. Midede ve bağırsaklardaki biriken gaz, tüketilenler ve flora ile ilgilidir.

Halk içinde “osurmak”, “yellenmek”, “geğirmek” olarak malum bu durumlar, birçok toplumda topluluk içinde yapılırsa ayıplanır. Bu sebeple sanki yanlış ve zararı olan bir durummuş benzer biçimde algılanır.

Oysa, gaz çıkartmak vücut sağlığı için oldukca faydalıdır.

İşte osurmak ve geğirmenin tahmin edemeyeceğiniz tesirleri…

Aslen oldukca yararlı

Gaz çıkarmak, sindirim sistemi sağlığının bir göstergesidir. Bağırsaklardaki gazlar, bakteri aktivitesi ve sindirim süreçlerinin bir sonucudur. Bu süreçlerin tertipli olarak gerçekleşmesi, sindirim sistemi sağlığını destek sunar.

Biriken gazların dışarı atılması, karın bölgesindeki hastalıkları ve şişkinliği azaltabilir. Gaz çıkarmak, vücuttaki potansiyel hastalıkların giderilmesine destek olarak genel bir rahatlama sağlayabilir.

Gaz çıkarmak, gıda emilimini artırabilir. Sindirim sistemi muntazam çalıştığında, gıda maddeleri daha etkili bir halde emilir ve vücuda daha çok yarar sağlar.

Gaz çıkarmak, bağırsak hareketliliğini teşvik eder. Tertipli bağırsak hareketleri, bağırsak sağlığını destek sunar ve kabızlık benzer biçimde sorunların önlenmesine destek olabilir.

Vücutta biriken gazların dışarı atılması, rahatlama sağlayarak stresin azalmasına destek olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.