Nikotin bandını doğru yere yapıştırın! Sol göğsünüze değil sağ omzunuza

16.11.2023
Nikotin bandını doğru yere yapıştırın! Sol göğsünüze değil sağ omzunuza

[ad_1]

Uzmanlar, kalp sağlığını korumak için nikotin bandının sağ omuza yapıştırılmasını öneriyor.

Nikotin bandını doğru yere yapıştırın! Sol göğsünüze değil sağ omzunuza

AA


Nikotin, beyinde bağımlılık icra eden bir madde.

Nikotin bandı sigarayı bırakma yolunda kullanılan bir yöntem.

Sadece uzmanlara gore nikotin bandının yapıştırıldığı yer, insan sağlığı açısından oldukça mühim.

Verilen bilgilere gore, kalp damar hastalığı olan biri, nikotin bandını kalp üstüne sol göğsüne yapıştırırsa kalp krizi geçirme riski doğabiliyor.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnci Gülmez, sigarayı bırakmak isteyen bazı kişilerin kullandığı nikotin bandının doğru yere yapıştırılması icap ettiğini belirterek şu şekilde konuştu:

Kalp damar hastalığı olan biri nikotin bandını kalp üstüne sol göğsüne yapıştırırsa kalp krizi geçirme riski olabilir hatta kalp damar hastalığı olmasa bile bant, sol göğüs üstüne yapıştırılmamalı. Çoğu zaman tüysüz bir yere, sağ omuza yapıştırılmasını tavsiye ederiz.

Sigarayı bırakma şekilleri

Sigarayı bırakabilmek için nikotin bağımlılığından kurtulmak icap ettiğini dile getiren Gülmez, şu şekilde konuştu:

Nikotin replasman (yerine koyma) tedavisi başta olmak suretiyle değişik şekilde sigarayı bırakma şekilleri var. Bunlar, nikotin bantları, nazal spreyleri, ağız spreyleri, pastil ve nikotin sakızı benzer biçimde.

“Başvuranların ilkin bağımlılık değerine bakıyoruz”

Sigara bırakma polikliniğine gelenlerin ilkin bağımlılık değerine baktıklarını özetleyen Gülmez, şu ifadeyi kullandı:

Sigara bağımlılığı oldukça yüksekse, sözgelişi uyandıktan sonrasında ilk 30 dakika içinde sigara içmeyi canı istiyorsa ve bulundukları kapalı ortamda da sigara içme gereksinimleri var ise bu kişilerde yüksek sigara bağımlılığı var anlama gelir.

Nikotin sakızı

Gülmez, nikotin sakızı çiğneyen bir kişinin ağız mukozasında tahriş ortaya çıkabileceğini, dilde yara oluşabileceğini belirterek bunlara maruz kalmamak için nikotin bağımlılığından kurtulmak icap ettiğini söylemiş oldu.

“Oldukca ender olarak alerjik reaksiyonlar görülebiliyor”

Bant tedavisinde de yanlış kullanımın bazı hastalıkları tetikleyebileceğini özetleyen Gülmez şunları kaydetti:

Bant tedavisinde bazı yan etkisinde bırakır vardır. Cildimize bant yapışıyor, yapıştığı yerde kontakt dermatitiniz (alerji) var ise bunu artırabiliyor. Oldukca ender olarak alerjik reaksiyonlar görülebiliyor ek olarak hipertansiyon olan kişilerde nikotin, vazokonstriksiyon (kan damarlarında daralma) yapmış olduğu için gerilim kontrolden çıkılabiliyor. Gerilim kontrolü olmayabiliyor. Tansiyonu daha da yükseltebiliyor.

“Nikotin bandı doğru yere yapıştırılmalı”

Nikotin bandının doğru yere yapıştırılması icap ettiğini bildiren Gülmez şunları söylemiş oldu:

Kalp damar hastalığı olan biri nikotin bandını kalp üstüne sol göğsüne yapıştırırsa kalp krizi geçirme riski olabilir hatta kalp damar hastalığı olmasa bile bant, sol göğüs üstüne yapıştırılmamalı. Çoğu zaman tüysüz bir yere, sağ omuza yapıştırılmasını tavsiye ederiz bu sebeple lokal emildiği için burada kalp damarlarında daralmaya niçin oluyor. Buna bağlı olarak da kalp krizine yol açabilmektedir. Bunun için de gene kontakt dermatiti azaltabilmek için çoğu zaman tüysüz sağ omuzdan flasterleri yapıştırabiliyoruz.

“Bigün sağ omuza bigün sol omuza”

Çoğu zaman yer değişiklik yapmak kaydıyla bigün sağ omuza, öteki gün sol omuza, ertesi gün kalçaya olmak suretiyle flasterleri yapıştırabiliyoruz. Bir sakızla 2 miligram kadar nikotin verilir. Bir sigarada da ortalama 1,5 miligram nikotin var. Dolayısıyla nikotin sakızları bilhassa sigara ihtiyacı oldukça olduğu süre bunu gidermek için kullanılır.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.