Dünyada her 3,2 saniyede bir şahıs, Alzheimer hastası oluyor

21.09.2023
Dünyada her 3,2 saniyede bir şahıs, Alzheimer hastası oluyor

[ad_1]

Dünya genelinde 55 milyonun üstündeki Alzheimer hastası varken, her 3,2 saniyede bu sayı artıyor.

Dünyada her 3,2 saniyede bir kişi, Alzheimer hastası oluyor

AA & Ensonhaber

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) verilerine nazaran, dünyada 55 milyondan fazla Alzheimer hastası bulunuyor ve bu sayının, her yıl ortalama 10 milyon yeni olay ortaya çıkması sebebiyle 2050’de 139 milyona yükselmesi planlanıyor.

Dünyada genelinde yaşlı nüfusun artmasıyla büyük artış yaşanmış olan Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak ve bununla savaşım edenlere destek olmak amacıyla her yıl 21 Eylül “Dünya Alzheimer Günü” kapsamında etkinlikler düzenleniyor.

7. önde gelen ölüm sebebi

“7. önde gelen ölüm sebebi” olarak malum bunama (demans) hastalığının en yaygın türü olan Alzheimer hakkında bilgiler derlendi.

Beyin hücrelerinin zaman içinde ölümüne bağlı olarak bellek kaybı, bunama ve genel olarak bilişsel fonksiyonların azalması şeklinde gelişen tıbbi bir durum olan Alzheimer sebebiyle her yıl dünya genelinde binlerce şahıs yaşamını kaybediyor.

21. yüzyılın kabusu

İlk kez 1906’da Alman psikiyatrist ve patolojist Alois Alzheimer tarafınca tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde, beyin dokularında ağır hasara niçin olduğu tespit edilen Alzheimer, “21. yüzyılın kabusu” olarak görülüyor.

Hastalık, günlük aktivitelerde azalma ve bilişsel kabiliyetlerde bozulma ile nitelenen nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik etmiş olduğu nörodejeneratif bir hastalık olarak tanımlanıyor ve malum kati bir tedavi yöntemi bulunmuyor.

Küresel maliyeti 1,3 trilyon ABD dolarının üstünde

Alzheimer’a yakalananların yüzde 60’tan fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor ve Alzheimer hastası sayısına her yıl 10 milyon yeni olay ekleniyor.

Bu sayı, Alzheimer hastalarına her 3,2 saniyede yeni bir şahıs eklenmesi anlamına geliyor ve bu yüzden 2050’de Alzheimer hastalarının sayısının 139 milyona yükselmesi planlanıyor.

Alzheimer hastalığının şu anda 1,3 trilyon ABD dolarının üstünde olan senelik küresel maliyetinin, 2030’a kadar 2,8 trilyon ABD dolarına yükselmesi planlanıyor.

Buna nazaran, 2030’da Alzheimer hastalığının senelik küresel maliyetinin dünyanın en büyük 8. ekonomisi olan İtalya’nın şu anki senelik gayrisafi yurt içi hasılasını (GSYİH) geride bırakacağı öngörülüyor.

Dünyada her 3,2 saniyede bir kişi, Alzheimer hastası oluyor

Dünyada her 3,2 saniyede bir şahıs, Alzheimer hastası oluyor

Alzheimer hastalığı, demansın bir türü

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin zaman içinde ölümüne bağlı olarak bellek kaybı, bunama ve genel olarak bilişsel fonksiyonların azalması olarak biliniyor.

“Demans türü” olarak vasıflandırılan Alzheimer, daha oldukça ilerleyen yaşlarda yaygın görülüyor.

Alzheimer’s Disease International (AZI) tarafınca hazırlanan 2021 raporunda, dünya genelinde demans hastalarının yüzde 75’inin teşhis edilmediği tahmin ediliyor. Farkındalık eksikliği teşhis açısından mühim engel olarak gösterilirken, bazı düşük ve orta gelirli ülkelerde teşhis edilmeme oranı yüzde 90’a kadar çıkabiliyor.

Tedavi ve bakım

Demansı iyileştirmek yada ilerleyen seyrini değiştirebilmek için halihazırda mevcut bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Bunun yanı sıra klinik deneylerin çeşitli aşamalarında oldukça sayıda yeni tedavi araştırılıyor.

Araştırmalar, insanların tertipli egzersiz yaparak, sigara ve alkol kullanımından kaçınarak, kilolarını denetim ederek, sıhhatli beslenerek, gerilim, kolesterol ve kan şekeri seviyelerini koruyarak bunama riskini azaltabileceklerini ortaya koyuyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.