Açık Emar

03.03.2023
Açık Emar

Görüntüleme kalitesi ve manyetik alan gücü düşük olduğundan dolayı emar ile teknik olarak inceleme yapmak biraz daha zor olabiliyor. Emar cihazlarının çözünürlüğü biraz daha düşük olduğu için açık emar cihazları ile tüm incelemeleri yapmak çok daha avantajlıdır. Açık emar ile teknik açıdan tüm yeterlilikleri sağlamak mümkün.


Açık Emar Nedir?

Emara göre daha açık ve ferah olan ve daha az gürültülü olan emar cihazı ile görüntülemeye açık emar denmektedir. Özellikle kapalı alan korkusu yaşayan ve yüksek kaygı taşıyan hastalara çok daha uygun olan açık emar nefes darlığı çeken ve iletişim zorluğu yaşanan çocuklar ve düz yatamayan hastalar için idealdir. Anestezi almadan kolayca görüntüleme yapılabilmesi için açık emar birebirdir.


Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları her yıl güncelleniyor ve hastalara güncel fiyatlar bildirilir. Açık emar fiyatları açık emarın tercih edileceği hastane ya da kliniğe bağlı olarak değişebilir. Daha ayrıntılı bilgi için klinik ve hastane ile görüşülebilir.


Açık Emar Avantajları Nelerdir?

 • Hastanın dört tarafı açık olduğu için kapalı mekan korkusu yaşayan ve nefes darlığı çeken hastalar için oldukça uygundur.
 • Çocuklarda anestezi gerektirmeden işlem yapılabilir.
 • Daha rahat ve geniş bir alanda tetkik yapılır ve hasta yakınları da yanında durabilir.
 • Hasta yan pozisyonda iken veya oturur vaziyette de emar çekilebilir
 • İşlem esnasında hastalar yakınları ile konuşabilirler
 • Tansiyon ve kalp hastaları için oldukça rahat bir işlemdir
 • Ameliyatla vücuduna protez ya da plak takılanlar kapalı emar çektiremez ancak açık emar çektirebilir.


Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Kadının adet döneminden sonra fakat yumurtlamadan önce HSG çektirmelidir. Hamile iken test yaptırma riskini azaltmak için bu önemlidir. Uyanıkken yapılan HSG yani rahim testi genel anestezi gerektirmez. Bir ağrı kesici almak yeterli olabilir. Adet kanaması bittikten hemen sonra yapılırsa iyi sonuçlar alınabilir. Masaya düz bir vaziyette uzanarak ya da ayaklar üzengide pelvik bir muayene yapılır. Rahim ağzı temizlendikten sonra ince bir kateter yerleştirilir . Böylece röntgen filmi çekilebilir ve fallop tüpleri net bir şekilde görüntülenebilir.


Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

 • Rahim filmi infertilite yani kısırlık sorunu yaşayanlara
 • Tekrarlayan gebelik kayıplarında
 • Dış gebelikte
 • Tüp bebek tedavi öncesi
 • Aşılama tedavisi öncesi
 • Rahim içinde yapışıklık şüphesinde

Uygulanabilir. Rahim filmi ücreti karşılığında hastane ve kliniklerde kolayca çektirilebilir.


Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Ağrı eşiği düşük olan hastalarda uygulanan anestezili rahim filmi hastanın durumuna göre değişir. Ağrılı bir rahim filmi istemeyen bu tür hastalar ödeyecekleri rahim filmi ücreti karşılığında HSG muayenelerini anestezi altında çektirirler. Ancak bunun için çekimden belli bir süre önce yeme içmeyi kesmeleri gerekiyor. Bu durumu önceden doktorları ile paylaşmalıdırlar.


Rahim filmi Fiyatları

Anestezili ve anestezisiz olarak çekilen rahim filmi ücreti uygulamanın yapılacağı kliniğe bağlı olarak da değişebilir.


HSG Filmi Nedir ve Kimlere Uygulanır?

HSG filmi rahim bölgesindeki hastalıkların mevcut tanı ve tedavisinde kullanılan bir yöntem olup kısırlık tedavilerinde sıklıkla uygulanır. Bu nedenle, HSG filmi çekildikten sonra bir çok kadının hamile kalma olasılıkları artmaktadır.


HSG Filmi Neden İstenir?

HSG filmi ,  arasında kısırlık, rahimde bulunan kitleler, tekrarlayan düşükler, fallop tüpleri tıkanıklığı, uzun, şiddetli ve ağrılı adet kanamaları ve daha önce cerrahi müdahale geçirmiş rahimlerde istenmektedir.

HSG Filmi Fiyatları

Uygulanan klinik ve hastaneye bağlı olarak değişen hsg filmi fiyatları, ayrıca, anestezili ve anestezisiz olmasına göre de değişebilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.