Kene kabusu başladı: Iyi mi korunmalı?

29.04.2024
Kene kabusu başladı: Iyi mi korunmalı?

[ad_1]

Hava sıcaklığının mevsim normalleri üstünde seyretmesinden dolayı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bulaştıran keneler doğada görülmeye de başladı.

Kene kabusu başladı: Nasıl korunmalı?

ensonhaber.com

Keneden korunmak için ve kene ısırdıktan sonrasında yapılması gerekenler hakkında data vermek önemlidir.

Kenelerin taşımış olduğu hastalıklar ciddi olabilir, bu yüzden kene ısırması durumunda dikkatli olunmalı ve gerektiğinde bir sıhhat uzmanına başvurulmalıdır.

Keneden korunma:

Kene tutmaktan kaçının:

Yüksek otluk alanlarda yada ormanlık bölgelerde bulunurken, mümkün olduğunca kene tutmaktan kaçının. Uzun kollu giysiler giymek ve pantolon paçalarını çorapların içine sokmak kene temasını azaltabilir.

Kene kovucu kullanın:

İçinde DEET benzer biçimde kene kovucu maddeler bulunan böcek kovucular kullanarak kene ısırma riskini azaltabilirsiniz. Bu tür kene kovucular, cilt ve giysilere uygulanabilir.

Açık alanlarda dikkatli olun:

Ormanlık yada otluk alanlarda dolaşırken dikkatli olun. Yüksek otların yada çalıların üstünden geçerken, vücudunuzu ve giysilerinizi periyodik olarak deneyin.

Bahçe ve alan bakımı:

Kendi bahçenizi yada etrafınızdaki alanları tertipli olarak temizleyerek yüksek çalıları ve otları azaltın. Bu, kenelerin barınma ve gizlenme alanlarını azaltabilir.

Kene ısırması sonrası:

Keneyi çıkartın:

Bir kene sizi ısırdığında, kenenin vücudunuzdan derhal çıkarılması önemlidir. Bu, kenenin enfekte olmuş olabileceği mikropların yayılmasını önleyebilir. Keneyi deriye yakın bir noktadan yavaşça ve düz bir halde çekerek çıkarın. Kene çıkarıcı cımbız yada spesifik kene çıkarma aletleri kullanılabilir.

Yarayı paklayın:

Kene çıkarıldıktan sonrasında, ısırık bölgesini temiz su ve sabunla sudan geçirin. Alkol yada antiseptik solüsyon kullanarak yarayı dezenfekte etmek de önerilir.

İzlemeyi ve emareleri izleyin:

Kene ısırığı sonrasında, kene ısırığı yerinde kızarıklık, kaşıntı yada şişlik benzer biçimde emareler oluşabilir. Eğer kene enfekte olmuşsa yada emareler ortaya çıkarsa, bir sıhhat uzmanına başvurmak önemlidir.

Keneyi saklayın:

Çıkardığınız kene var ise, saklayın ve doktora göstermek suretiyle saklayın. Kenenin türü ve enfekte olup olmadığı mevzusunda data sağlayabilir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.