ABD’den Filistinli sivillerin öldürülmesi hakkında ikiyüzlü izahat

05.12.2023
ABD’den Filistinli sivillerin öldürülmesi hakkında ikiyüzlü izahat


İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonunda sivillerin bölgeden ayrılabilmesi için yeteri kadar vakit vermesi icap ettiğini belirten Beyaz Saray’ın İsrail güçlerinin bugüne dek sivilleri hedef alan saldırılara ise ses çıkarmadı.

ABD'den Filistinli sivillerin öldürülmesi hakkında ikiyüzlü açıklama

AA & Ensonhaber

Beyaz Saray’da düzenlemiş olduğu basın brifinginde Gazze Şeridi’nde devam eden İsrail’in operasyonlarını ve insani durumu değerlendiren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrailli yetkililerle Hamas’ın hedef alınması sadece sivillerin korunması mevzusunda ne şekilde hareket ettiklerini günlük olarak konuştuklarını belirtti.

Gazze’nin kuzeyinde gerçekleşen İsrail’in saldırılarından çıkarılacak bir ders bulunduğunu kaydederek kara operasyonunda sivillerin güvenliğinin sağlanmasının öncelikleri bulunduğunu dile getiren Sulivan, “İsrail’in insanların gitmesini söylediği ve buralarda sivillerin güvenlik ve emniyetinin sağlanmış olacağı bölgelerle ilgili beklentilerimizi dile getirdik” yorumunu yapmış oldu.

“İsrail hükümeti ile devamlı görüşüyoruz”

Sullivan, İsrail hükümeti ile tertipli temaslarına rağmen İsrail ordusunun bugüne kadarki saldırılarında binlerce sivil can kaybının iyi mi yaşandığı mevzusunda ise İsrailli yetkililerle devamlı görüştüklerini söylemiş oldu.

ABD’nin İsrail’e tedarik etmiş olduğu lazer güdümlü füzelerin fazlaca sayıda Filistinlinin ölümüne niçin olduğuna yönelik soruya ise Sullivan, ABD Müdafa Bakanlığı’nın (Pentagon) hangi Amerikan silahlarının ne şekilde kullanıldığını yakından takip ettiğini söylemekle yetindi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.