ABD’den Karabağ açıklaması: Azerbaycan’ın askeri eylemlerinden endişeliyiz

20.09.2023
ABD’den Karabağ açıklaması: Azerbaycan’ın askeri eylemlerinden endişeliyiz

[ad_1]

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Karabağ’da ateşkes çağrısında bulunarak, “ABD, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki askeri eylemlerinden derin kaygı duymaktadır ve Azerbaycan’ı bu eylemlerini derhal durdurmaya çağırıyor” dedi.


AA & Ensonhaber

Karabağ’da internasyonal kabule ve Ermenistan’ın taahhüdüne bakılırsa Karabağ’dan çekilmesi ihtiyaç duyulan fakat bölgede konuşlanarak provokasyona devam eden Ermeni güçlerine karşı antiterör operasyonu başlatıldı..

Operasyona ABD’den ilk yorum geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan’ın Karabağ’da yürüttüğü terörle savaşım operasyonu hakkında yazılı izahat yapmış oldu.

“Azerbaycan’ın askeri eylemlerinden derin kaygı duyuyoruz”

Blinken, şu ifadeleri kullandı:

ABD, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki askeri eylemlerinden derin kaygı duymaktadır ve Azerbaycan’ı bu eylemlerini derhal durdurmaya çağırıyor. Bu eylemler Dağlık Karabağ’da aslına bakarsanız vahim olan insani durumu daha da kötüleştiriyor ve sulh umutlarını baltalıyor.

“Düşmanlıklara son verilmeli”

Anlaşmazlıkların çözümü için güç kullanılmasının kabul edilemez bulunduğunu ifade eden Blinken, söz mevzusu operasyonun bölgede adil ve onurlu bir sulh için lüzumlu şartların oluşturulması yönündeki çabalara ters düştüğünü aktararak, “Düşmanlıklara derhal son verilmesi ve Bakü ile Dağlık Karabağ halkının temsilcileri içinde saygı çerçevesinde diyalog kurulması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.