İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlemiş olduğu saldırılarda can verenlerin sayısı 19 bine yaklaştı

16.12.2023
İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlemiş olduğu saldırılarda can verenlerin sayısı 19 bine yaklaştı

[ad_1]

İsrail’in yoğun hücum altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde yaşamını kaybeden Filistinlilerin sayısı 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü hanım olmak suretiyle 18 bin 800’e terfi etti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda can verenlerin sayısı 19 bine yaklaştı

AA & Ensonhaber

İsrail, haftalar süresince Gazze Şeridi’nde ev, okul, hastane, cami, kilise ayırt etmeden tüm bölgeyi bombaladı.

Toplamda 7 gün devam eden insani aranın 1 Aralık’ta sona ermesinin derhal peşinden Gazze’de saldırılar şiddetlenerek tekrardan başladı.

Gazze Şeridi’ndeki hükümetin medya ofisi, bölgedeki toplam ölü ve yaralı sayısı ile yıkıma ilişkin son durumu paylaştı.

18 bin 800 şahıs can verdi

Saldırılarda şu ana kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü hanım olmak suretiyle 18 bin 800’e terfi etti.

Ölenler içinde 300 sıhhat mensubu, 32 sivil müdafa görevlisi ve 89 gazeteci yer aldı.

Yaralı sayısı 51 bine çıkarken yıkıntı altında ve yol kenarlarındaki 7 bin 500 kişinin cesedine halen ulaşılamadı.

Altyapı ve sıhhat sistemine yönelik saldırılar

Saldırılarda 126 hükümet binası yıkıldı, 90 okul ve üniversite hizmet dışı kaldı, 282 okul ve üniversite kısmi ziyan oldu.

112 cami tamamen, 200’ü kısmen; 52 bin 500 konut da tamamen yıkıldı.

Gazze Şeridi’nde 22 hastane ile 53 sıhhat merkezi hizmet dışı kaldı, 102 ambulans ziyan oldu, 327 bin şahıs bulaşıcı hastalığa yakalandı.

Hastanelere yönelik saldırıların bir uzantısı olarak Kamal Advan Hastanesi askeri kışlaya dönüştürüldü, buradaki yaralı ve hastalar Şifa Hastanesine gitmeye zorlandı.

Kemal Advan Hastanesi Müdür Ahmed el-Kahlut başta olmak suretiyle 70 sıhhat çalışanı alıkonuldu.

İsrail; hasta, yaralı ve sıhhat personelini su, yiyecek ve elektrikten yoksun bırakmaya, yaralı ve hastaların hastaneye ulaşmasını engellemeye devam etti.

İnsani durum ve yardım talebi

İsrail ordusu ‘soykırım’ savaşının başlangıcından bu yana beş kez kasıtlı olarak Gazze Şeridi’ndeki yazışma ağlarını ve interneti tamamen kesti.

İletişimin kesilmesiyle ölü ve yaralılara ulaşılamadı ve bu da sayıların yükselmesine ve insani krizin derinleşmesine niçin oldu.

Mevcut durum göz önüne alınarak Arap ve İslam ülkelerinden Gazze’de sahra hastaneleri kurması, ağır vakaları tedavi için ülkelerine kabul etmesi, ek olarak hastanelerin ve sıhhat merkezlerinin onarılarak tekrardan hizmete geçmesi için ciddi bir halde emek vermesi istendi.

Saldırılar sebebiyle Gazze’deki konutların ortalama yüzde 61’inin yıkıldığı bilgisi geçilen açıklamada Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap Birliği ve tüm özgür dünya ülkelerinden barınma krizine bir çözüm bulmak için her türlü çabayı sarf etmesi talep edildi.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.