Ermenistan, Moskova’yı suçlayarak sorumluluktan kurtulmak istiyor

26.09.2023
Ermenistan, Moskova’yı suçlayarak sorumluluktan kurtulmak istiyor

[ad_1]

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, Moskova’yı suçlayarak iç ve dış politikadaki başarısızlığının sorumluluğundan kaçtığını belirtti.

Rusya: Ermenistan, Moskova'yı suçlayarak sorumluluktan kurtulmak istiyor

AA

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’a yönelik açıklamalarını sürdürüyor.

“Moskova’yı suçlayarak başarısızlığının sorumluluğundan kurtulmak istiyor”

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bağımsızlık günü sebebi öne sürülerek verdiği mesajda, Rusya’ya yönelik açıklamaların kabul edilemez saldırılar ihtiva ettiği ve ilişkilere zarar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, “(Paşinyan) Moskova’yı suçlayarak iç ve dış politikadaki başarısızlığının sorumluluğundan kurtulmaya çalışıyor.” ifadesi kullanıldı.

Ermeni Başbakan’ın eylemlerinin Rusya ve Ermenistan ilişkilerini Batı tarafınca kışkırtılan yıkıcı sürece götürmüş olduğu belirtilen açıklamada, Paşinyan’ın Ermenistan’ı bunca zamandır kasıtlı olarak Rusya’dan uzaklaştırmaya hazırlandığını da itiraf ettiğine yer verildi.

Rusya: Ermenistan, Moskova'yı suçlayarak sorumluluktan kurtulmak istiyor

“Paşinyan ateşkesi haftalar ilkin kabul etmiş olsaydı, yitik daha azca olacaktı”

Rusya’nın Ermenistan’a güvenlik, iktisat ve kültür alanlarında geniş çaplı yardım sağlamış olduğu ve sağlamaya devam etmiş olduğu hatırlatılan açıklamada, 2020 sonbaharında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bizzat çabalarının, Ermenistan’ın Azerbaycan karşısında tamamen yenilgisinin önlenmesini de mümkün kıldığı açıklandı.

Açıklamada, “Eğer Paşinyan ateşkesi haftalar ilkin kabul etmiş olsaydı, yitik daha hafifçe olacaktı.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

Rusya’nın, Ermenistan’daki Rus şirketlerine yapay zorluklar yaratılmasına karşın bu ülkeyle hem ikili ilişkilerde hem de Avrasya Ekonomik Birliği çerçevesinde ekonomik bağlarını devamlı olarak artırma yolunda ilerlediğine dikkati çekilen açıklamada şu şekilde denildi:

“Paşinyan, Batı’nın teşviklerine boyun eğdi”

“Bölgesel meselelerde Paşinyan, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri içinde Kasım 2020’de imzalanan, Dağlık Karabağ’ın statüsü meselesinin gelecek nesillere bırakılması yönündeki centilmenlik anlaşmasına uymak yerine, Batı’nın teşviklerine boyun eğdi. Prag ve Brüksel’de, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ üstündeki egemenliğini tanıyan 1991 Alma-Ata Deklarasyonu’na dayanarak hareket etme sonucu aldı.”

Bu durumun Kasım 2020 tarihindeki üçlü bildirinin imzalandığı koşulların yanı sıra Rus Sulh Gücü’nün konumunu da temelden değiştirdiği vurgulanan açıklamada, “Büyük seviyede Rusya ve Azerbaycan ile beraber ritmik emek verme yerine Batı’ya kaçmayı yeğleyen Ermeni yönetiminin tutarsız tutumunun bir sonucu olarak, 2020-2022’deki en üst düzeydeki üçlü anlaşmaların uygulanması durmuştur.” ifadesine yer verildi.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.