Abdulkadir Uraloğlu: Zelzele konutlarının yolları hazır

01.01.2024
Abdulkadir Uraloğlu: Zelzele konutlarının yolları hazır

[ad_1]

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Malatya’daki incelemeleri esnasında depremden etkilenen yollar için 2023 senesinde meydana getirilen yatırımı anlatarak, tamamlanan yollar hakkında informasyon verdi.


ensonhaber.com

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat tarihinde üst üste gerçekleşen iki yıkıcı depremin izleri silinmeye çalışılıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2023 yılının son programını, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır yıkım alan illerden Malatya’da gerçekleştirmiş oldu.

Malatya İkizce TOKİ Yolları Yapım İşi Şantiyesi’nde meydana getirilen emekleri yerinde inceleyen Bakan Uraloğlu, bu yıl insanlık tarihinin en yıkıcı afetlerinden birinin yaşandığına dikkati çekti.

Depremden etkilenen yollar için 2023’te 6,3 milyar lira harcandı

Bakan Uraloğlu, burada yapmış olduğu konuşmada depremden etkilenen yollar için 2023 senesinde 6,3 milyar lira harcandığını, 2024 senesinde da 12 milyar lira harcama yapmanın planlandığını dile getirdi.

“Her an sahada olduk”

“Asrın felaketi” olarak tanımlanan 6 Şubat depremlerinde hasara uğrayan kesimlerde de ulaşım yollarının açık tutulması ve iletişimin kesilmemesi için her an sahada olduklarını hatırlatan Uraloğlu, şu bilgiyi paylaştı:

Zelzele bölgesi karayolları yol ağında bulunan 9 bin 176 kilometrelik yolun yalnız yüzde 2’sini oluşturan 184 kilometrelik bölümde hasar oluşmuştu. 11 ilimizde ulusal yol ağımızın yüzde 98’i depremden herhangi bir zarar görmemişti.

“1 milyonun üstünde vatandaşımızı parasız tahliye ettik”

Depremin ilk gününden itibaren bölgeden tahliyelerin yapılması ve yollanan yardımların bölgeye intikali benzer biçimde fazlaca eleştiri emek harcamalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

Havayollarımızı afet lojistiğinde etkin ve süratli bir halde kullanarak 720 bin vatandaşımızı bölgeden tahliye ettik. AFAD Yönetim Merkeziyle koordineli olarak havayoluyla beraber kara, deniz ve demiryoluyla 1 milyon üstünde vatandaşımızı parasız tahliye ettik.

“Depremden etkilenen yollar için 2024 senesinde da 12 milyar lira harcama yapmayı planlıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Sonucu ile Biriki Alanların İmar ve Bağlantı Yollarının sorumluluğunun Bakanlığa bağlı Karayolları Genel Müdürlüğüne verildiğini anımsatan Uraloğlu, bu kapsamda meydana getirilen emekleri şu şekilde söyledi:

Depremden etkilenen yollar için 2023 senesinde 6,3 milyar lira harcadık. 2024 senesinde da 12 milyar lira harcama yapmayı planlıyoruz. 5 ilde 10 ayrı kesimde 38 bin konutun toplam 180 kilometri uzunluğunda bağlantı ve bayındır yolunun inşası için 4 proje ve 8 yapım ihalesi gerçekleştirdik. Toplam proje bedeli 15 milyar TL olan işlerde, yapım çalışmalarına da yoğun bir halde devam ediyoruz.

Hatay’da 15 bin 885 konut için toplam 58,6 kilometre bayındır ve 10,6 kilometre bağlantı yolu, Osmaniye’de; 1.820 konut için 7,1 kilometre, Şanlıurfa’da 3 bin 252 konut için 37,9 kilometre, Diyarbakır’da 6 bin 40 konut için 25,9 kilometre bayındır ve bağlantı yolunda çalışmalarımız devam ediyor.

“Konteyner kentlerde yaşayan vatandaşlar kapsama problemi yaşamıyor”

Uraloğlu, depremler sonrasında havayolundan demiryoluna ulaşım ve komünikasyon alanında tüm emekleri başlattıklarını kaydederek, konteyner kentlerde yaşayan vatandaşların kapsama problemi yaşamadan yazışma kurabildiğini bildirdi.

“Taşımalar, Çetinkaya- Ulukışla-Yenice-İskenderun üstünden yapılıyor”

Demiryollarında tren trafiğinin ve kapasitenin etkin olarak kullanılması bakımından hasar gören hatlarda, bina ve tesislerde oluşan hasarların giderilmesine yönelik çalışmaların da yoğun şekilde devam ettiğini belirten Uraloğlu, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

Malatya-Narlı-Fevzipaşa-Bahçe hattının iyileştirilmesi için başlatılan emek harcamalar neticesinde Divriği-İskenderun ve Suveren-Yolçatı- Malatya üstünden meydana getirilen taşımalar, Çetinkaya- Ulukışla-Yenice-İskenderun üstünden yapılmaya başladı.

“Malatya’yı, Elazığ’a, Diyarbakır’a ve Adıyaman’a bölünmüş yollarla bağladık”

Kara, hava demir yolu ağlarıyla bölgenin ekonomik ve toplumsal merkezi konumunda olan Malatya’da 21 yılda dev yatırımların yapıldığını belirten Uraloğlu, şu ifadelere yer verdi:

2002 senesinde Malatya’nın 36 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu, 464 kilometreye çıkardık. İlimizde asla bitümlü sıcak karışımlı yol yokken, 341 kilometre bitümlü sıcak karışımlı yol yaptık. Malatya’yı, Elazığ’a, Diyarbakır’a ve Adıyaman’a bölünmüş yollarla bağladık.

“Erkenek Tüneli’ni hizmete aldık”

Malatya Darende Ayrımı-Gölbaşı Yolundaki, sarp uçurumlarıyla ve buzlanmasıyla sürücülerin korkulu rüyası olan Erkenek Tüneli’ni hizmete aldık. 123 metre uzunluğunda çift köprü ve 660 metre uzunluğunda Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli imalatını tamamlayarak resmi açılışını yaptık.

“Tohma Köprüsü projesini tamamladık”

Malatya-Sivas yolundaki Tohma Köprüsü benzer biçimde dev karayolu projesini tamamladık. İlimizde 9 milyar 321 milyon lira proje tutarıyla tam 14 tane projemizin yapımına azimle devam ediyoruz.

İkizce TOKİ Yolları’nda araştırma

İkizce TOKİ Yolları şantiyesinde araştırmalarda bulunan Uraloğlu, meydana getirilen emek harcamalar hakkında informasyon vererek şöyleki konuştu:

İkizce’de 11 bin 131 konut için 46,3 kilometre bayındır ve bağlantı yolunda 100 tane iş makinesi ve 195 tane personel ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Projemiz kapsamında, 46,3 kilometre uzunluğunda yol yapımı, altyapı işleri ve değişik seviyeli kavşak yapacağız. Bugün itibarıyla 7,5 kilometrelik kesimde çalışmalara devam ediyoruz. 4,5 kilometrelik kesimi ise terasman seviyesine getirdik.

2024 sonu itibarıyla 9,4 kilometrelik yol altyapıları ile beraber bitirilecek

Altyapı emekleri kapsamında bugüne dek 185 bin metreküpü toprak işi yapıldığını kaydeden Uraloğlu, şöyleki konuştu:

1.000 metre atık su ve 200 metre yağmur suyu hattı döşedik. Yolumuzun üstyapı çalışmalarına da başladık. Şubat 2024 sonu itibarıyla 9,4 kilometrelik yolu altyapıları ile beraber bitirmeyi hedefliyoruz.

“Kavşak Malatya OSB’ye de hizmet edecek”

Uraloğlu, ihale kapsamında bağlantı yolunun devlet yolu ile kesiştiği kesimde değişik seviyeli kavşakta teşkil edeceklerini bildirerek, “Bu kavşak bununla beraber zelzele konutlarının karşısında bulunan Malatya OSB’ye de hizmet edecek” diye konuştu.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.