Turizmcinin gözü yeni yılda… Yılbaşında üstün dereceli beklentisi

05.12.2023
Turizmcinin gözü yeni yılda… Yılbaşında üstün dereceli beklentisi

[ad_1]

Turizmciler, en iyi yıl olarak kabul edilen 2019 rakamlarını 2023 yılı Ekim ayı sonunda yakalayan Türkiye’nin, Avrupa ve Rus pazarından gelecek yılbaşı rezervasyonlarıyla bu rekoru yeni yıla girerken kırmasını bekliyor.

Turizmcinin gözü yeni yılda... Yılbaşında rekor beklentisi

İHA

Türkiye, 2023 yaz sezonunda pandemi periyodunun küllerini üstünden attı.

Yoğun bir sürem geçiren turizmcilerin gözü yeni yılda…

2023 yılına turizmde büyük hedeflerle giren Türkiye, en parlak yıl olarak kayıtlara geçen 2019 verilerini yılbaşında Avrupa ve Rusya pazarından gelen rezervasyonlarla geçmeye oldukca yakın.

2023’ün Ocak-Ekim aylarındaki 50 milyon 200 bin gezgin rakamına ulaşılırken, bu verilerin Kasım-Aralık açıklanması ve yılbaşındaki rezervasyonlarla beraber 2019’daki 51 milyon 700 bin rakamını geçeceği öngörülüyor.

Türkiye Gezi Acentaları Birliği Başkan Başdanışmanı (TÜRSAB) Hamit Kuk, yabancı pazarda Aralık’ın 15’inden sonrasında yılbaşı periyodunu geçirmek için Antalya’ya gelecek Ruslar ve Avrupalılar bulunduğunu, bilhassa 20 – 31 Aralık arasındaki periyodun iyi geçeceğini düşündüklerini söylemiş oldu.

“İç pazarda da 2024 yaz sezonunun satışlarının şimdiden başladığını görüyoruz”

Hem Avrupa hem Rusya hem de iç pazarda erken rezervasyon satışların Kasım ayı itibarıyla başladığına dikkat çeken Kuk, “Baktığımızda Avrupa’da ilgi geçen senekiyle neredeyse aynı fakat esas talep yılbaşından sonrasında olacak. Şu anki ilk erken rezervasyon satışlarını geçen seneye nazaran kıyasladığımızda 2024’ün 2023’ten birazcık daha kuvvetli geleceğini düşünüyoruz. Rus pazarında da Ukrayna olan sıkıntıdan dolayı birazcık yavaş ilerlese de orada da geçen yılla kıyasladığımızda neredeyse aynı gidiyor.

Bizim için sürpriz olan iç pazarda da 2024 yaz sezonunun satışlarının şimdiden başladığını görüyoruz. Bu açıdan mutluyum, zira yerli misafirlerimizde erken rezervasyon bilincinin oluşması güzel bir şey.

Sezonda daha pahalı fiyatlar yerine şimdiden indirimli fiyatlarla tatillerini satın almaları, planlamalarını ona nazaran yapmaları güzel olacak. Şu anki satışlar geçen yıla nazaran iyi gidiyor fakat esas Ocak’tan itibaren yüksek volümlü olmaya başlamış olacak tüm pazarlarda.” dedi.

Yerli pazarda Antalya’da yılbaşını geçirmek isteyenlerde artış bulunduğunu da kaydeden Kuk, “Kampanyalar da geçtiğimiz hafta sonu itibarıyla başladı. Bilhassa sanatçıların olduğu tesislere ilgi başladı. Önümüzdeki haftadan itibaren iç pazarın da yoğunlaşacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

“Yılsonu itibarıyla üstüne bir miktar çıkmamız söz mevzusu”

Kahramanmaraş depremlerine karşın 2023 gezim sezonunun oldukça iyi seyrettiğine dikkat çeken Kuk, şu anki rakamların 2019 üstün dereceli yılıyla neredeyse aynı gittiğini ve yılbaşı rezervasyonlarıyla beraber rekorun kırılabileceğine işaret etti.

Kuk, “2019 yılı rakamlarını neredeyse yakaladık hatta yılsonu itibarıyla üstüne bir miktar çıkmamız söz mevzusu. O açıdan baktığımızda 2023 yılı oldukça verimli geçti. Eğer bir aksilik eğer olmazsa 2024 senesinde 2023’ün üstüne koyarak devam edeceğimizi düşünüyoruz. Şundan dolayı Türkiye olarak bu potansiyele haiz bir gezim ülkesiyiz.

Erken rezervasyonları görünce ayağımız sağlam yere basıyor gözüküyor. İnşallah bu şekilde devam eder. 2023 senesinde Ocak-Ekim sonu itibarıyla 50 milyon 200 bin rakamını yakaladık. Bizim 2019’daki rakamımız tüm yılda 51 milyon 700 bindi. Sadece o dönem 34,5 milyar dolar gezim geliri elde etmiştik fakat şu anda ise performansta 42 milyar dolar döviz elde ettik.

Kasım ve Aralık aylarının verileri çıktıktan sonrasında biz 2019’daki 51 milyon 700 bin rakamına oldukca rahat ulaşacağımızı düşünüyorum. Şu demek oluyor ki 2023 yılını 51-52 milyon civarında kapatacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

“2024’te beklentimiz minimum yüzde 10 artış”

Antalya’nın 2019 senesinde 15 milyon 600 bin gezgin yaptığını hatırlatan Kuk, 2023 senesinde Kasım ve Aralık aylarının verilerinin açıklanmasıyla bu rakamın yakalanacağını ya da bir miktar üstüne çıkma durumunun söz mevzusu bulunduğunu söylemiş oldu.

Yılbaşı periyodundaki gelecek turistlerin rakamda belirleyici bulunduğunu aktaran Kuk, “2019 en iyi sezonumuzdu. Şu an 2023 senesinde 2019 rakamlarını yakalamış gözüküyoruz. Yılbaşı performansıyla birlikte üstüne çıkma söz mevzusu olabilir. 2023’ü bu şekilde bir güzel rakamlarla kapattıktan sonrasında 2024’teki beklentimiz aksilik çıkmadığı sürece minimum yüzde 10 üstüne çıkacağımızı tahmin ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Haber Deposu: İhlas Haber Ajansı (İHA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.