Asgari ücret 500 doların altında olmamalı

11.05.2023
Asgari ücret 500 doların altında olmamalı

[ad_1]

Asgari tutara ilişkin açıklamalarda bulunan Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, “500 doların altında olmamalı. Ocakta memnun oldukları şeklinde temmuzda da memnun olacaklar. Asgari tutarı ele alacağız” şeklinde konuştu.

ensonhaber.com

2023 yılı ilk 6 ayında geçerli olacak net asgari ücret 8 bin 500 lira olarak belirlenmişti.

Milyonlarca vatandaşa nefes olan yeni asgari ücretin arkasından işyar ve emekli zammı için de emek harcamalar yapılmış oldu.

Bunun üstüne gözler bir kez daha asgari tutara çevrildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıklamalarında birçok kez temmuzda asgari tutara zam yapacaklarını altını çizdi.

CNN Türk’te gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, “Asgari ücret 500 doların altında olmamalı. Bizim memurlarımız bilsin ki Türkiye Cumhuriyeti toplumsal bir devlettir. Ocakta memnun oldukları şeklinde temmuzda da memnun olacaklar. Temmuzda asgari tutarı de ele alacağız. Yeni bir asgari ücret belirleyeceğimizi ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

“Kamu işçilerimize bu ücretle ne kadar teşekkür etsek edemeyiz”

Bakan Alim’in açıklamaları şu şekilde:

Dün meydana gelen toplu sözleşme fazlaca mühim. Kamudaki işçilerin sözleşmeleri değişik tarihte bitenler vardı. Hepsi beraber yapılıyor. Sözleşmede kamu işçilerinin bir kısmı asgari ücret düzeyinde ücret alıyordu. 8 bin 500 lira alanların maaşları brüt olarak 15 bin liraya çıkarıldı. Bunun üstüne yüzde 45 zam yapılmış oldu. Medyada yanlış anlaşılmalar oldu. Sabah çiçeklerle ziyarete geldiler. Ben de teşekkür ediyorum. Toplu sözleşme düzeni ülkede işliyorsa demokrasi göstergeleri kıymetli bir durumdur. Kamu işçilerine, yer altında çalışan maden işçilerimize bu ücretle ne kadar teşekkür etsek edemeyiz. Direğin tepesindeki enerji işçileri var. İşçilerimizi memnun eden bir sözleşme gerçekleştirdik. Onlara verilen tutarı fazla bulmak etik değil. Bunlar brüt rakamlar. Bazı yetersizlik sendromu yaşayan sendikalar var. Net işyar maaşlarını koyup karşılaştırma ediyorlar. Bu etik değil. Daha erken yapacaktık zelzele girdi araya. Şubat içinde çözecektik. Seçimle alakası yok. Yasal bir durum. Toplu sözleşme tarihleri vardır. Toplumsal devletin temsilcisi olarak uzlaşma noktasına getiririz. Sayın cumhurbaşkanımız da beklentinin üstünde bir zam yaparak açıkladılar.

Bakan Vedat Bilgin: Asgari ücret 500 doların altında olmamalı

“Temmuzda memura enflasyon farkı artı refah oranı vereceğiz”

Memurlarla yaptığımız sözleşmenin dönemleri var. Temmuz ayında bitiyor yasal olarak. Kamu çalışanlarıyla ilgili işyar sendikalarımızla temmuzda oturacağız. Enflasyon farkını vereceğiz. Türkiye tarihinde ilk kere sayın cumhurbaşkanımızın uyguladığı refah oranı var. Asla memurları işçilerden düşük seviyede maaş alma uygulaması yapmayız. Yüzde 14 civarında refah oranı. Temmuzda memura enflasyon farkı artı refah oranı vereceğiz. Biz kazanırsak demiyorum, biz esasen kazanacağız. Hükümetimiz iş başındadır. Memurlarımız kaygı etmesinler. Ben yapınak yapınak dolaşıyorum. Fabrikaların çoğunluğu ihracat meydana getiren işletmeler. Geçen bir fabrikaya gittik. Ankara Çubuk’a TOGG ile gittim. Biz buna parça ürettik dediler. Türkiye niçin her şeye karşın ayakta duruyor. Türkiye sanayiye dayanarak büyüyor. Gittiğimiz her yerde alkışlarla karşılanıyoruz. Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorlar. Aşağıdaki tutarı yukarı tırmandırdığınızda yukarıdaki ücret de yukarı tırmanıyor. Gözlemlerime dayanarak ilk turda sayın cumhurbaşkanımız açık ara kazanıyor. Memurlar asla kaygı etmesinler. Sayın cumhurbaşkanımız yönerge verdi, çalışmamız hazır. Temmuzda yasal olarak uygulamaya sokulacak. Ocak ayında verdiğimiz sözü iyi mi tuttuğumuzu biliyorlar.

“Asgari ücret 500 doların altında olmamalı”

Öğrencilik yıllarımda bir yapınak duvarına asgari ücret vergi dışı bırakılsın yazmıştık. Bu bizlere nasip oldu. Tüm ücretlerden asgari ücret düzeyinde tutarı vergi dışı bıraktık. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) şeklinde parti bundan iyi mi habersiz olur. Tarihsel bir adım olarak görüyorum. 8 bin 500 lira beklentilerin üstünde bir artıştı. Dolar bazında baktığımızda ilk kere AK Parti döneminde en üst düzeye çıktı. Ben görevim gereği bu tarz şeyleri sayın cumhurbaşkanımıza götürdüğümde anlattığımda kabul etti. Asgari ücret 500 doların altında olmamalı. Bizim memurlarımız bilsin ki Türkiye Cumhuriyeti toplumsal bir devlettir. Ocakta memnun oldukları şeklinde temmuzda memnun olacaklar. Temmuzda asgari tutarı de ele alacağız. Yeni bir asgari ücret belirleyeceğimizi ifade etmek isterim. Adaleti sağlayacak artış oranı yapacağız. 3600 ek gösterge verdik. Ona bir düzenleme daha ekleyeceğiz. Birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanları ek göstergeye gelecekler. Emeklilere de 7 bin 500 üstünde olanlara değişik oranlarda düzenleme yapacağız.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.