Türkiye ile Cezayir arasındaki ticari ilişkiler gelişiyor! LNG anlaşması uzatıldı

22.11.2023
Türkiye ile Cezayir arasındaki ticari ilişkiler gelişiyor! LNG anlaşması uzatıldı

[ad_1]

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Cezayir ile LNG (sıvılaştırılmış naturel gaz) Anlaşması’nın 2027’ye kadar uzatıldığını açıklayarak “Antak kalma kapsamında senelik 4,4 milyar metreküp LNG alınacak” dedi.

Türkiye ile Cezayir arasındaki ticari ilişkiler gelişiyor! LNG anlaşması uzatıldı

AA & Ensonhaber

Türkiye doğalgaz depolarını dolu tutmak ve arz mevzusunda sorun yaşamamak için LNG alımına devam ediyor..

Türkiye’nin ikinci yüzyılına büyük bir enerjiyle giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışı temasları kapsamında bugün Cezayir’deydi.

Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un resmi davetiyle Cezayir’e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi törenle karşılandı.

Törenin peşinden baş başa görüşen iki önder, ondan sonra imza atma törenine katıldı.

Türkiye ile Cezayir içinde birçok antak kalma imzalandı.

Bunlardan en önemlisi ise sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı anlaşmasıydı.

Uzatılan antak kalma ile Cezayir’den senelik 4,4 milyar metreküp LNG alınacak

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Cezayir ile LNG (sıvılaştırılmış naturel gaz) Anlaşması’nın 2027’ye kadar uzatıldığını açıklayarak “Antak kalma kapsamında senelik 4,4 milyar metreküp LNG alınacak” dedi.

12 antak kalma imzalandı

Öte taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, “Türkiye Cumhuriyeti ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi İkinci Toplantısı Ortak Bildirisi”ne imza atarken, iki ülke içinde değişik alanlarda 12 ortaklık anlaşması da imzalandı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki baş başa görüşmenin peşinden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi İkinci Toplantısı’na başkanlık etti.

Toplantıdan sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun huzurunda, iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine geçildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Cezayir Dışişleri ve Yurtdışındaki Ulusal Topluluk Bakanı Ahmed Attaf, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri ve Yurtdışındaki Ulusal Topluluk Bakanlığı Içinde Protokol Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Gezim Bakanlığı ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı Içinde Yükseköğretim Bursları Alanında İşbirliği Protokolü” ve “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Gezim Bakanlığı Türkiye Ulusal Kütüphanesi ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Kültür ve Sanat Bakanlığı Cezayir Ulusal Kütüphanesi Içinde Mutabakat Zaptı”nı imzaladı.

Ek olarak Fidan ile Attaf, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Içinde Sinematografik Ortak Yapıma Dair Antak kalma” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Içinde Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”na da imza attı.

Tecim Bakanı Ömer Bolat ile Cezayir Tecim ve İhracatı Teşvik Bakanı Tayeb Zitouni, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Içinde Tüketicinin Korunması, Piyasa Nezarete ve Denetimi ile Ürün ve Hizmetlerin Kalite Kontrolü Alanlarında İşbirliğine İlişkin Antak kalma” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Içinde Tercihli Tecim Anlaşması İmzalanması Niyetine İlişkin Bakanlar Ortak Bildirisi”ni imzaladı.

Sıhhat Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay ile Cezayir Sıhhat Bakanlığı Genel Sekreteri Mohamed Talhi tarafınca “Türkiye Cumhuriyeti Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Zeralda’daki ‘Ciddi Yanıklar’ Uzman Hastane Kurumu Içinde Kardeş Hastane Anlaşması” imzalandı.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ile Cezayir Arşivler Genel Müdür Vekili Sami Athmani-Merabout, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Ulusal Arşivler Genel Müdürlüğü Içinde İşbirliği Protokolü”ne imza attı.

BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdulvahit Fidan ile Sonatrach Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Rachid Hachichi tarafınca “BOTAŞ ve Sonatrach Içinde 14 Nisan 1988 tarihindeki Naturel Gaz Alış Satış Sözleşmesi Kapsamında Ticari Anlaşması” imzalandı.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç ile Cezayir Uzay Ajansı Başkanı Azzeddine Oussedik, “Türkiye Uzay Ajansı ile Cezayir Uzay Ajansı Içinde Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı, Uzay Bilimleri, Teknolojileri ve Uygulamaları Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı“nı imzaladı.

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz ile Cezayir Haber Ajansı Genel Müdürü Samir Gaid tarafınca “Anadolu Ajansı ve Cezayir Haber Ajansı Içinde İşbirliği Anlaşması” imzalandı.

Anlaşmaların imzalanmasının peşinden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun da “Türkiye Cumhuriyeti ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi İkinci Toplantısı Ortak Bildirisi”ne imza attı.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.