Mert Nayır, emekli maaşlarına seyyanen zamla ilgili soruları yanıtladı

12.07.2023
Mert Nayır, emekli maaşlarına seyyanen zamla ilgili soruları yanıtladı

[ad_1]

Ensonhaber canlı yayınına katılan İş ve Toplumsal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli vatandaşlarımızı mağdur edeceğini düşünmüyorum” dedi.


ensonhaber.com

Temmuz ayına gelinmesiyle milyonlarca emekli ve memurun gözü kulağı maaşlara yapılacak zamdaydı..

Işgören, işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin zam oranı için düzenlemeye ek teklif sunulurken zam oranı yüzde 25 olarak belirlendi.

Memurlara ise TÜİK’in yayınladığı enflasyon verilerine nazaran memurlara 17,55 oranında zam yapılmış oldu. Buna ek olarak 8 bin 72 TL de seyyanen zam uygulandı.

Buna nazaran uygulanan zam oranlarıyla beraber en düşük işyar maaşı 22 bin 17 TL’ye, averaj işyar maaşı ise 25 bin 15 TL’ye terfi etti.

Zamların netleşmesinin peşinden bilhassa emekliler tarafınca meydana getirilen zam münakaşa mevzusu oldu..

Bahçeli: Seyyanen artış kök tutara yansıtılmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bugün partisinin grup toplantısında emekli maaşları ve zamlara değinerek “Açık ve samimi teklifimiz şudur. Memurlara yapılması planlanan 8 bin 77 liralık seyyanen artışın kök tutara ve aynısıyla emeklilerin maaşına yansıtılmalıdır” dedi.

Bahçeli’nin açıklaması sonrası emekliye seyyanen zam artışı uygulanıp uygulanmayacağı merak mevzusu oldu.

Ensonhaber olarak mevzuyu uzmanına sorduk.

Uzmanına sorduk: Emekliye seyyanen zam artışı uygulanacak mı

Ensonhaber YouTube kanalında gösterilen Gündem Hususi programına konuk olan İş ve Toplumsal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır, İlker Koç’un sorularını yanıtladı.

“Cumhurbaşkanımız kayıtsız kalmayacaktır”

Bahçeli’nin çıkışının mühim bulunduğunu vurgulayan Mert Nayır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha öncekiler benzer biçimde bu duruma da kayıtsız kalmayacağını söylemiş oldu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli vatandaşlarımızı mağdur edeceğini düşünmüyorum. 

Devlet Bahçeli’nin bu mevzuda yapmış olduğu çıkışı önemliydi. Cumhurbaşkanımız daha ilkin de kayıtsız kalmadı bu mevzuyu.

Bildiğiniz gibi yüzde 25 verilmişti, 5 puan daha ilave etmişti. O, 5 puan olur 2-3 bin lira olabilir.

Dolayısıyla kayıtsız kalmayacağını düşünüyorum.

“Dul ve yetim aylıklarında bir artış yok”

Yüzde 25 zamdan yararlanamıyor gözüküyorlar.. Mesela; 5 bin 400 lira maaş alanlar yüzde 25 zamdan yararlanamayacak maalesef.

Bu durumda olan milyonlarca vatandaşa tek umar; Bahçeli’nin açıklamasıyla harekete geçilmesini beklemek ve Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın ödenek hazırlaması.

Kök ücret nedir?

Kök maaş, yasal düzenlemelerin peşinden emekli maaşına gelen ek zamlar eklendikten sonra ortaya çıkar. En düşük emekli maaşı sınırlaması ile sınırın altında kalan maaşlar, Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca eklenen zamla alt sınıra yükseltiliyor. Kök aylığı, aradaki fark tutarı ve emekli aylığının toplanması sonucu emekli maaşı ortaya çıkar.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.