Avrupa’da enflasyonun niçin olduğu grevler kaosa dönüştü

22.04.2023
Avrupa’da enflasyonun niçin olduğu grevler kaosa dönüştü

[ad_1]

Koronavirüs salgını ve peşinden yaşanmış olan Rusya-Ukrayna savaşı Avrupa’nın ekonomisini ve dolaylı olarak da vatandaşların gelir seviyesine bağlı alım enerjisini alt üst etti.

Avrupa'da enflasyonun neden olduğu grevler kaosa dönüştü

AA

Avrupa, göçmenlerin gitmek istediği, gelir seviyesinin ve yaşam standartının yüksek olduğu bir kıta iken yüksek enflasyonla beraber alım gücünün sekteye uğramış olduğu bir görünüme büründü.

Avrupalılar uzun senelerdir ilk kez karşılaştıkları yüksek enflasyon karşısında maaşlarının artırılmasını talep ettilerse de bu talep yerine gelmedi ve peşinden bilhassa de hizmet sektöründe grevler üst üste geldi.

Alışılmışın dışındaki enflasyon bırakım dalgasını genişletti

Avrupa’da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyonla beraber işçilerin artan yaşam maliyetini dengelemek için daha yüksek ücret talep etmesi sebebiyle son aylarda bırakım dalgasının yayılması dikkati çekiyor.

Avrupa’da işçiler dertli

Enerji tutarları, geçen senenin sonunda euro para birimini kullanan 19 ülkede enflasyonu yüzde 10’nun üstünde üstün dereceli seviyeye çıkarırken, yaşam maliyeti krizi kıtanın tüm vatanlarında işçilere zarar veriyor.

İhtiyaçları satın almakta zorlanıyorlar

Avrupa’da sendikalar enflasyon üstünde ücret artışları talep ederken, insanların gereksinim duydukları şeyleri satın almalarının zorlaşması sokağa çıkmaktan başka deva bırakmıyor.

Önlemler yetersiz kalıyor

Hükümetler artan besin ve enerji fiyatlarıyla öteki maliyetlerin vatandaşlara tesirini hafifletmek amacıyla yeni önlemler almaya devam etmesine karşın, işçilerin yüksek enflasyona karşı yüksek ücret talepleri devam ediyor.

Maaşa zam icra eden, ürüne de yansıtınca enflasyon durmadan artıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 1970’lerde yaşananlara benzer bir ücret-fiyat sarmalının gelişeceği yönünde endişeler taşıyor. Fiyatlar yükselerek çalışanları daha yüksek ücret talep etmeye zorlarken, şirketleri kârlarını korumak için tutarları yükseltmeye zorluyor ve bu da daha da fazla enflasyona niçin oluyor.

Grevler seyahatleri etkiliyor

Havalimanlarında küresel olarak yolcu sayıları Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelere dönmeye başlarken, Avrupa’daki grevlerin yaz tatili dönemine kadar kaosa niçin olabileceği belirtiliyor.

Avrupa havalimanlarında yaşanmış olan personel eksikliği binlerce uçuşun iptal edilmesiyle yaz tatili döneminde kaosa niçin olmuştu. Hava yolu sektöründe personel sıkıntısı yaşanmış olan ülkelerde, seyahatler giderek “işkence” haline dönüşmüştü.

Türk Hava Yolları (THY) da bu grevlerden etkilenerek bazı seferlerini iptal ediyor.

Almanya’da bırakım dalgası

Almanya’da yüksek enflasyona karşı çalışanların artan yaşam maliyetini dengelemek için yüksek ücret talep etmesi sebebiyle bu yıl bırakım dalgasının yayılması dikkati çekiyor

Almanya’nın Hamburg, Köln/Bonn ve Düsseldorf havalimlarındaki güvenlik çalışanının 20 Nisan’da başlamış olan 48 saatlik uyarı grevi, tayyare seferlerinin büyük bölümünü durma noktasına getirirken, uçuşların iptal edilmesi 100 binden fazla yolcuyu etkiliyor.

Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) Stuttgart havaalanındaki güvenlik görevlilerini bugün iş bırakmaya çağırdı.

Alman Maden Kimya ve Enerji İş Sendikası (IG BCE) ile Ver.di, yüksek enflasyona karşı enerji alanındaki {özel sektör} çalışanlarını 20 Nisan’da 1 günlük toplu uyarı grevine çağırmıştı.

Almanya’nın Demiryolu Çalışanları Sendikası (EVG) işveren Alman demir yolu şirketi Deutsche Bahn’ı (DB) daha iyi tutara zorlamak için demir yolu çalışanlarını 21 Nisan’da 8 saatlik toplu uyarı grevine gitmeye çağırdı.

Almanya’da kitlesel uyarı grevlerinin eşlik etmiş olduğu kamuda ücret artışlarına ilişkin yürütülen müzakerelerin üçüncü turunda da antak kalma sağlanamamasının peşinden, taraflar tahkime gitti ve şimdi arabulucular ücret artışlarına ilişkin çözüm arıyor.

Öte taraftan, Ver.di ve Almanya’nın Demiryolu Çalışanları Sendikası’nın (EVG) 27 Mart’ta ulaştırma sektöründe öncülük etmiş olduğu 24 saatlik uyarı grevinde tayyare, tren ve otobüs seferlerinin büyük bölümünü durma noktasına gelmiş olarak ülkede ulaşımı nüzul etmişti.

İspanya’da geçim sıkıntısı bırakım getirdi

İspanya’da yüksek enflasyon kaynaklı geçim sıkıntısının artmasıyla başlamış olan grevler en oldukca sıhhat, adalet sarayı ve ulaştırma sektörlerinde etkili oluyor. Ülkede maaş artışı talebiyle ilk olarak sıhhat çalışanları meydanlara indi.

Başta Madrid olmak suretiyle Endülüs, Galisya, Katalonya, Bask benzer biçimde birçok özerk yönetimde doktorların yaptıkları grevlerin bazıları sonuçlanırken, bazıları ise halen devam ediyor.

Madrid’de kasım 2022’den itibaren belirli saatlerde iş bırakan doktorlar, mart ayı ortasında özerk yönetimle vardıkları anlaşmayla maaşlarında 450 ile 950 içinde değişen zam alarak grevi sonlandırdı.

Benzer sorunlarla adalet sarayı çalışanları da greve giderken, mahkeme katiplerinin 24 Ocak-27 Mart arasındaki grevi, meydana getirilen averaj 600 avroluk zamla sonlanmış oldu. Adalet sarayı memurları da katipler benzer biçimde maaş zammı talebiyle 17 Nisan’da müddetsiz greve başladı.

Grevler ek olarak hava yolu, demir yolu ve kara yolu taşımacılığında da görülüyor. Galisya bölgesi ile Zaragoza ve Alicante benzer biçimde bazı şehirlerde otobüs şoförleri değişik günlerde iş bırakacaklarını deklare etti.

Son olarak Air Europa hava yolu şirketinin pilotları maaş artışı taleplerinin karşılanmaması sebebi öne sürülerek 1-4 Mayıs’ta greve gitme sonucu aldı.

Portekiz

İber Yarımadası’nın öteki ülkesi Portekiz’de maaş artışı talepleri en oldukca eğitim, sıhhat ve ulaştırma sektörlerindeki kamu çalışanlarında görülüyor. Ülkede öğretmenler, sıhhat çalışanları ve demir yolu işçileri son 3-4 aydır çoğunlukla greve giderek, düzenledikleri gösterilerle seslerini duyurmaya çalışıyor.

Sol hükümet, 2023 senesinde devlet memurlarının maaşlarını aylık 52 avro artışla (yüzde 3,6) brüt 2 bin 600 avroya kadar yükseltip, asgari tutara yüzde 8 zam yapsa da sendikalar enflasyonun yüzde 8,4’lere çıktığını kaydederek, protestolarına devam ediyor.

İngiltere

Son 41 senenin en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya olan İngiltere’de geçen senenin ikinci yarısıyla beraber grevler ile zam taleplerinin dile getirilmiş olduğu protestolarda da artış yaşanıyor.

Hükümetin teklif etmiş olduğu maaş oranlarını, özlük haklarını ve emek harcama koşullarını protesto eden birçok sektörden kamu ve {özel sektör} çalışanlarının öncelikli talebi, teklif edilen zammın yüzde 10’u aşan enflasyonun üstünde olması.

İş bırakma eylemine katılanlar içinde pratisyen hekimler, hemşireler, öğretmenler, otobüs şoförleri, liman işçileri, gazeteciler, kamu mensupları, ceza avukatları, demir yolu, havalimanı, üniversite, havacılık ve posta servisi çalışanları başta olmak suretiyle, oldukca çeşitli meslek grupları içeriyor.

Ulaşım kaosu

Bilhassa şubat ve mart ayında iki büyük grevle birçok sektörün iş bıraktığı ülkede demiryolu çalışanlarının martta 4 gün iş bırakması ülkede senelerdir görülmemiş bir ulaşım kaosuna niçin oldu.

Grevden hastaların etkilenmemesi için nöbetleşe greve çıkan ortalama 300 bin hemşire ile 70 bin pratisyen hekimin aksine sayısı binlerle ifade edilmesine karşın kilit bir sektör olan geçişlik ofisi çalışanlarının grevleri birçok gezi planının aksamasına niçin oldu.

Öte taraftan, İngiltere’de Kamu ve Ticari Hizmetleri Sendikası (PCS), Londra Heathrow Havalimanı’nda güvenlik çalışanının mayısta 8 gün daha greve gideceğini duyurdu.

PCS, ek olarak Londra, Liverpool ve Glasgow dahil olmak suretiyle İngiltere’nin bir çok havalimanlarında geçişlik denetim çalışanının 3 Nisan’dan 5 Mayıs’a kadar bırakım gideceğini deklare etti. Havalimanlarında sınır Gücü çalışanının de 28 Nisan’da greve gitmesi umut ediliyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.