Gömü ve Maliye Bakanlığı emek harcamayı derinleştirdi! Türkiye ‘gri listeden’ çıkarılacak

17.07.2023
Gömü ve Maliye Bakanlığı emek harcamayı derinleştirdi! Türkiye ‘gri listeden’ çıkarılacak


Gömü ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin, Mali Fiil Vazife Gücü’nün “gri listesinden” çıkarılmasına yönelik çalışmalarını hızlandırdı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışmayı derinleştirdi! Türkiye 'gri listeden' çıkarılacak

AA

Mali Fiil Vazife Gücü’nün (FATF) tarafınca belirlenen 7 eksiklikten 5’i giderilirken, kalan 2 eksiklik mevzusunda Gömü ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda ilgili Bakanlıklar ve kurumların yöneticileri, ilk toplantılarını 10 Temmuz Pazartesi günü gerçekleştirmişti.

Toplantı ile Gömü ve Maliye Bakanlığı, süratli ve etkili bir koordinasyon süreci başlattı.

Buna bakılırsa, aklama suçu ve terörizmin finansmanı ile ilgili eğitim ve farkındalık emek harcamaları hızlandırılacak.

Aklama suçu ve terörizmin finansmanı ile ilgili uzmanlık birimler oluşturuldu

Aklama suçu ve terörizmin finansmanı ile ilgili tüm illerde uzmanlık Cumhuriyet savcılıkları ve görevli mahkemeler oluşturulurken, kolluk tarafında soruşturma yapılmış süreciyle ilgili rehberler hazırlandı.

Farkındalığı artıracak eğitimler hızlandırılacak.

Teknik takımlar kuruldu

Hususi emek harcama büroları oluşturulurken, Türkiye’nin internasyonal kamuoyu nezdindeki pozitif yönde intibasını güçlendirmek suretiyle de teknik takımlar kuruldu.

“FATF tarafınca belirlenen eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalarımıza hız verdik”

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin, FATF tarafınca belirlenen internasyonal standartlar çerçevesinde kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadelede azim ve samimiyetini kuvvetle sürdürdüğünü, bu kapsamda, FATF tarafınca belirlenen eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalarına hız verdiklerini söylemiş oldu.

Şimşek, FATF’ın gri listesinden en kısa sürede çıkmak için gerekenleri hızla gerçekleştirip Türkiye’nin internasyonal kamuoyu nezdindeki pozitif yönde intibasını güçlendireceklerini altını çizdi.

“Belirlenen 7 eksiklikten 5’i giderildi”

FATF tarafınca belirlenen 7 eksiklikten 5’inin giderildiğini hatırlatan Şimşek, şunları kaydetti:

Kalan 2 eksiklikle ilgili emek harcamaları süratli ve etkin bir halde gerçekleştirmek suretiyle, Bakanlığımız koordinasyonunda, Gömü ve Maliye Bakanlığı, Hakkaniyet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bakan yardımcıları ile bu Bakanlıkların ilgili kurumlarının (Gömü ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı, Hakkaniyet Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü ile Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Güvenlik Genel Müdürlüğü (KOM ve TEM birimleri), Jandarma Genel Komutanlığı (KOM ve TEM birimleri) yöneticileri pazartesi günü bir araya geldi.

“Bakanlıklarımız teknik emek harcama grupları faaliyetlerine devam ediyor”

Görüşmede, söz mevzusu eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak çalışmaların etkin bir koordinasyon içinde süratli bir halde gerçekleştirilmesi gerektiği bir kez daha vurgulandı. Bu kapsamda, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede görevli uzmanlık mahkemelerinin ve savcılıklarının belirlenmesinin arkasından kara para aklama ile mücadeleye yönelik hususi soruşturma büroları da kurulmuş bulunmaktadır. Aynı bağlamda, ilgili birimlere yönelik olarak çeşitli rehberlerin hazırlanmasının yanı sıra eğitim ve farkındalık artırıcı emek harcamalar yürütülmüştür. Bunlara ilaveten Bakanlıklarımız tarafınca oluşturulmuş bulunan teknik emek harcama grupları da faaliyetlerini yoğun bir halde devam ettirmektedir.

Türkiye 'gri listeden' çıkarılacak

Türkiye ‘gri listeden’ çıkarılacak

Listede yer almanın negatif tesirleri

Gri listede yer almanın negatif etkilerine değinen Şimşek, listede yer almanın “ana para akışının gayrisafi hasılanın belli bir oranı kadar azalması” ve “sendikasyon kredilerinde maliyet artışı” benzer biçimde bazı negatif tesirleri bulunduğunu söylemiş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.