Oktay ve Dönmez, Yunus Emre Termik Santrali’ni ziyaret etti

23.05.2023
Oktay ve Dönmez, Yunus Emre Termik Santrali’ni ziyaret etti

[ad_1]

Eskişehir’deki Yunus Emre Termik Santrali, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i ağırladı. İki yönetici, tesisin üretimi, tesiste sağlanacak istihdam ve bölge ile ilgili projeleri aktardı.

AA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Enerji ve Doğal
Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki son dönemde işletmeye alınmış olan tek yerli kömür santrali olanYunus Emre
Termik Santrali’ni ziyaret etti.

İki üniteden oluşan tesisle ilgili etkililerden data alan Oktay ve Dönmez, peşinden gazetecilerle bir araya geldi.

Fuat
Oktay, böylesi görkemli bir tesisin atıl kalmasının düşünülemeyeceğini belirterek, şöyleki konuştu:

“Cumhurbaşkanı yardımcılığı peşindeler hala”

Tüm tarafların kazanacağı da bir çözüm oluşsun arzusundaydık. Gerek burada tesis sahiplerinin, işletmecinin, işverenin gerek çalışanlarımızın gerek yereldeki bölgemizin kalkınmasına katkı verecek bir çözümü bulmuş durumdayız. Bilhassa çalışanlarımızın fazlaca büyük arzusu vardı, bir an ilkin üretime dönmekle ilgili. Cumhurbaşkanı’mıza mevzuyu da arz ettik. Derhal bir an ilkin çözüm bulunması doğrultusunda da direktiflerini de aldık esasen ve hamdolsun çözüme ulaştık. Sayın Bakanımız bu mevzuda gene fazlaca fazlaca yakinen takip ettiler. İki üniteden oluşan bir tesis ve Eskişehir’in yüzde 75 enerji ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükteki bir tesisi düşünün. Dolayısıyla 1 Haziran itibariyle işletmeye alıyoruz. Derhal akabinde de ikinci ünitenin işletmeye alınması emek harcamaları devam ediyor. Temmuzdan itibaren de gene hem halihazırdaki tüm çalışanlarımız işbaşı yapıyor ve temmuz itibariyle de gene ilave her ay 100’er şahıs olmak suretiyle de ekime kadar da ikinci ünitede devreye alınmış olacak.

Yeni Haber Başlığı

Termik santral ile Mihalıççık ilçesi arasındaki yol daha kısa sürede yapılacak

Oktay, termik santral ile Mihalıççık ilçesi arasındaki yolun
daha kısa şekilde yapılmasıyla ilgili bir mevzunun gündeme geldiğini belirterek,
söz mevzusu işleme ilişkin tüm tarafların elini taşın altına koyduğunu bildirdi.

Kara yolunun yapılacağını vurgulayan Oktay, şunları
kaydetti:

Gene aynı şekilde burası ile Beypazarı arasındaki bir yol problemi var. Oraya iyi mi bir çözüm bulabiliriz diye bakıyoruz. Şundan dolayı Karayolları’nın ağında olsa fazlaca daha rahat. Büyükşehir belediyelerinde olduğundan büyükşehir belediyeleri de ne yazık ki buralara hizmet vermeyle ilgili bir dertleri bugüne dek olmamış. Bugünden sonrasında da pek olacağa benzemiyor. Şundan dolayı cumhurbaşkanı yardımcılığı peşindeler hala. Kendi seçmeninin verdiği yetkiyle, seçmenine, bölgesine, ilçesine katkı vermekten ziyade oraların sorunlarını çözmekten ziyade il il, ilçe ilçe dolaşarak bir cumhurbaşkanı yardımcılığı sevdasına düştükleri için kendi vatandaşının, beldesinin, ilçelerinin sorunlarını artık görmezden gelecek, burunların diplerini göremeyecek kadar makam mevki peşine düşmüş durumdalar. Ne yazık ki milletin verdiği yetkinin gereğini yapamayacak kadar da aciz duruma düşmüş durumdalar. Biz buraya da iyi mi bir çözüm bulabiliriz? Ona da bakacağız.

“Kuvvetli bir halde yolumuza devam edeceğiz”

Bölgenin sorunlarıyla ilgili yakından ilgili olduklarını ve
çözmeye dair ciddi fırsatlar bulunduğunu aktaran Fuat Oktay, şöyleki konuştu:

Bir tek bu enerji alanında da değil. Bilhassa bölgemizde bildiğiniz gibi, ender elementlerin de bulunmuş olduğu bir bölge. Bakanlığımızın fazlaca yoğun çalmış olduğu bir mevzu bu. Gerek bunların değerlendirilmesi fakat onun ötesinde gene ziraat ve gezim potansiyeli açısından görkemli potansiyelleri var. Tüm alanları değerlendirmekle ilgili burada güzel bir çalışmamız var. Tüm ilgili arkadaşlarımızla, vekillerimizle, mülki idarelerimizle, belediye başkanlarımızla, ilgili bakanlıklarımızda koordinasyon içinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde de inşallah 28 Mayıs’ı da geride bıraktıktan sonrasında kuvvetli bir halde yolumuza devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı hep beraber inşa etmeye beraber devam edeceğiz.

“1.250 kişiye ulaşacak şekilde istihdam planlaması
olacak”

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de söz mevzusu
tesisin 2016 senesinde tamamlanmasına karşın çeşitli teknik ve hukuki nedenlerden
dolayı bir türlü tam kapasite çalıştırılamadığını, an itibarıyla mühim bir
aşamaya geldiğini bildirdi. Yunus Emre Termik Santrali’nin TMSF’ye devrolduğunu
hatırlatan Dönmez, şöyleki konuştu:

TMSF geçtiğimiz senenin sonu itibariyle yapmış olduğu ihale kapsamında bir hususi işletmeye burayı devretti. O tarihten itibaren de işletmeyi devralan şirket hızlıca, doğal uzun süredir çalışmamasından kaynaklı bazı mevzular vardı kontrolden geçirilmesi, bakımın yapılması ihtiyaç duyulan gerek mekanik, gerekse elektronik, elektro mekanik aksamla ilgili. Onlar da artık son noktaya geldi. İnşallah haziran başı itibariyle ilk üniteyi devreye alacağız. Ayrıca doğal uzun süredir işletmenin kapalı olmasından dolayı gerek kömür madeninde gerekse elektrik üretim tesisinde işçilerimizi ara sıra burada kısmi zamanlı ya da parasız izinli benzer biçimde durumlarla çalıştırmak zorunda kalmışlardı. Şimdi artık işletme sahibi daha evvelde parasız izin verilen mensubu de yeniden davetiye göndermek suretiyle tesise çalışmaya çağrı etmiştir. Mühim bir kısım işçimiz de bu davete icabet ederek yeniden tesiste emek harcama iradesini ortaya koymuşlardır. An itibariyle şu anda müessesemizde 850 çalışanımız var. İnşallah önümüzdeki aydan itibaren her ay 100’er şahıs olmak suretiyle toplamda 1.250 kişiye ulaşacak şekilde bir istihdam planlaması olacak.

“Yerli kaynakları sonuna kadar
kullandırmak hedefi”

Bakan Dönmez, bakanlığının yerli kaynakları sonuna kadar
kullandırmak benzer biçimde bir hedefinin olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

Burası da son dönemde işletmeye alınmış olan tek yerli kömür santralimiz. İki birim var. Her bir birim 145 megavattan oluşuyor. Toplamda yılda 2 milyon 170 bin kilovatsaatlik bir elektrik üretimi olacak. Kabaca 2,2 milyon kilovatsaat diyebiliriz. Bu büyüklük Eskişehir’deki elektrik ihtiyacının neredeyse yüzde 75’ini karşılayacak kapasite anlamına gelir. Senelik 2,1 milyon ton kömür üretimi olacak gene buradaki madende. İlk etapta kömür ihtiyacını karşılamak suretiyle Çayırhan’da elektrik üretim alanı şirketimizin maden işletmesinden kömür tedarik edilecek. İleride de buradaki maden ocakları tam etkin hale getirilmiş olacaktır. Bu süreci bugüne dek yakından takip eden Sayın Cumhurbaşkanı’mıza, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek isterim. Gene bir teşekkürümüzle, işletmeyi devralan işletme sahiplerine ve asla şüphesiz burada çalışan kardeşlerimize. İnşallah bu tesis bölgede mahalli kalkınmaya da ciddi anlamda gerek üretim gerek istihdam anlamıyla da katkı sağlayacak bir tesistir.

“Şu anda 7 şahıs Cumhurbaşkanlığı görevine talip”

Konuşmaların sonunda Bakan Dönmez, Oktay’a
“Cumhurbaşkanı Yardımcımız 5 senedir tek başına bu görevi, sorumluluğu
üstlendi. 7 şahıs şu anda talip. Büyük iş yapmışsınız.”
dedi.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.