Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları Resmi Gazete’de yayımlandı

25.07.2023
Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları Resmi Gazete’de yayımlandı


Merkez Bankası’nın yeni düzenlemeleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kredi kartı nakit kullanımı ile kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık faiz oranı 2,89’a yükseltilirken kredi kartı gecikme faizi ise yüzde 2,13 oldu.

Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımları Resmi Gazete'de yayımlandı

AA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma adımları kapsamında bir takım kararlar aldı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemelere nazaran ihracat ve yatırım kredileri ile zelzele bölgesine yönelik krediler, Merkez Bankası’nın kredileri sınırlandırıcı tüm tedbirlerinin haricinde tutuldu.

Sıkılaşma sürecini destekleyen adımları tamamlayıcı olarak kredi büyümesine nazaran menkul kıymet tesisi kapsamında yüzde 3 olan Türk Lirası (TL) ticari krediler için aylık gelişme sınırının yüzde 2,5 olarak belirlenmesine karar verilirken ihracat, yatırım, ziraat ve esnaf kredileri bu sınırlandırmanın haricinde kaldı.

Piyasa mekanizmasının işlevselliğini çoğaltmak için faiz oranına nazaran menkul kıymet tesisi uygulaması sadeleştirildi, buna nazaran ihracat ve yatırım kredileri hariç TL ticari kredilerde birinci aşama kaldırılarak faiz sınırı tek aşama olarak uygulanacak.

İhtiyaç kredilerinde değişikliğe gidilmedi

Finansal kaynakların verimli kullanımının desteklenmesi amacıyla taşıt kredilerinde yüzde 3 olan gelişme sınırının yüzde 2 olarak belirlenmesine, gereksinim kredilerinde ise değişikliğe gidilmeyerek yüzde 3 sınırının korunmasına karar verildi.

Enflasyon kontrolü ve iç talebin dengelenmesine yönelik kararlar yürürlükte

Ek olarak enflasyonun kontrolü ve iç talebin dengelenmesi kapsamında kredi kartı nakit kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89’a yükseltildi.

Söz mevzusu oran, 25 Temmuz’da Merkez Bankası’nın resmi web sitesinde yayımlanarak 1 Ağustos 2023’ten itibaren geçerli olacak.

İhracatçıların finansmana erişimi kolaylaştırılarak ihracat desteği artırıldı

Merkez Bankası, ihracatçıların finansmana erişimini desteklemek ve ihracat desteğini çoğaltmak amacıyla almış olduğu kararları da duyurdu.

Buna nazaran reeskont kredilerinin günlük limiti 1,5 milyar TL’ye yükseltildi.

Reeskont kredilerinde KOBİ payının artırılmasına ve kullandırımlarda ihracat artış performansının dikkate alınmasına karar verildi.

Sadeleşme süreci kapsamında reeskont kredilerine erişim şartları kolaylaştırıldı, reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ilave ihracat bedeli satış koşulu kaldırıldı.

Reeskont kredi vadesi süresince verilen döviz almama taahhüdünden ithalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımları kural dışı tutuldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.