İş yaşamına nazaran faiz artışı ile ortodoks politikalara dönüldü

25.08.2023
İş yaşamına nazaran faiz artışı ile ortodoks politikalara dönüldü


Merkez Bankası’nın karanının arkasından yorumlar gelmeye devam ediyor. Kararın arkasından dövizdeki düşüşün ihracatçılara yansıması ile ilgili meslek örgütleri de değerlendirme yapıyor. ASRİAD, faiz artışının beklendiğini ve yaşanacak gelişmelerle enflasyonun düşmesi amacı ile hep beraber savaşım edileceğini aktardı.

İş dünyasına göre faiz artışı ile ortodoks politikalara dönüldü

AA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün almış olduğu kararla faizi 750 baz puan artırarak yüzde 17,5’ten yüzde 25’e çıkardı.

Beklentilerin üstünde kalan bu faiz artışı ile ilgili uzmanlar ve iş dünyası temsilcileri pozitif yönde görüş sergiledi.

Asrın İş İnsanları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman da Merkez Bankası’nın yapmış olduğu faiz artışı ile ilgili olarak değerlendirme yapanların içinde yer aldı.

Danışman, yapmış olduğu değerlendirmede Merkez Bankası’nın ve yeni iktisat yönetiminin konvansiyonel Ortodoks politikalara döndüğünün bir yansımasını görüldüğünü aktardı.

“Faiz artışı beklenemez değildi”

Her ne kadar faiz artışı sürpriz bir oranda artış olsa da beklenmez olmadığını dile getiren Danışman, iktisat yönetimin başına gelen kadronun bu biçim bir gelişmeyi de haber verdiğini aktararak şu şekilde konuştu:

Hedeflenen orta vadede faizin enflasyonun ve kurun dengeleneceği bir çıpayı yakalamak olduğu aşikar. Sadece bunun için yaşayacağımız süreç tekrardan bir karşılık ödenmesini gerektiriyor. Kısaca faizlerin yine yükseltilmiş olması da millete tekrardan bir yük getirecektir. Bu durum enflasyona da finans maliyetlerine de artışı getirecektir. Sadece ortalama 4-5 senedir ülkede uygulanan politikalarla ülke ekonomisinde mühim bir karmaşanın ortaya çıkmış olduğu da her insanın malumudur. Bu karmaşadan çıkmak ve tekrardan ortodoks siyaset da olsa ülke ekonomisini belirli bir düzene kavuşturmanın yolu şeklinde gözükmektedir. O yüzden programı dikkatli bir halde kovuşturmak ve bir program sunuluyorsa bu programın iniş çıkışsız bir halde uygulamak gerekmektedir.

Yeni Haber Başlığı

ASRİAD Yönetim Kurulu Tecim Bakanı Ömer Bolat ile beraber.

“Tekrardan dengelerin tutturulması adına şimdiki bedelleri ödemeye hazırız”

Bu yüzdendir programın dikkatle uygulanması ve yeni çıkmazların oluşmaması ortalama bir buçuk senelik vadede de olsa tekrardan dengelerin tutturulması adına şimdiki bedelleri ödemeye kendimizi hazırlamış durumdayız. Kararların hayır getirmesini diliyoruz.

“Süreç sonunda enflasyonun da faizin de tek haneye gelmesini umuyoruz”

Umuyoruz ki bir buçuk yıl sonrasında faizin de enflasyonun da tek haneli rakamlar civarında bir seviyeye gelsin. Tekrardan öngörülebilir bir ekonomik yapıya erişelim.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.