Yüksek maaş ve iş garantisi veren iş makinesi kursları doldu

09.01.2024
Yüksek maaş ve iş garantisi veren iş makinesi kursları doldu

[ad_1]

İş makineleri için oluşturulan kurslar doldu. Sebebi hem bu sektörde çalışan ihtiyacının büyük eksikliği hem de yüksek maaş ve iş bulma garantisi.


ensonhaber.com

Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, geçen yıl kasım ayında yapmış olduğu açıklamada, vinç operatörü maaşlarının 100 bin TL bulunduğunu duyurmuştu. İşçi açığından da bahseden Işık, 500 bin işçi için KPSS ya da diplomaya gerek olmadığını da ifade etmişti.

Son zamanlarda bu alana meydana getirilen iiş başvurularının artması, Işık’ın bu açıklamasını doğrular özellikte. O şekilde ki iş makineleri için oluşturulan kurslarda yer kalmadı.

Sıkıntılı şartlarda eğitim alıyorlar

Kule vinçlerinde eğitim alan kursiyerler, sıkıntılı hava hava koşullarında ne yapmaları gerektiğine dair deneyim kazanıyorlar.

Yüksek maaş vaadeden iş makinesi operatörlüğü, yeni yüzyılın dijital mesleklerini bile geride bırakmış durumda.

Depremlerin yıkıma uğrattığı ve kentsel dönüşüm meydana getirilen bölgelerde büyük gereksinim duyulan iş makinesi operatörlüğü için eğitim almak kafi. Meslek sahipleri 50 yaşına kadar işlerine devam edebiliyor.

Vinç operatörü iyi mi olunur?

Vinç operatörü olmak için, ilk olarak Türkiye Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş bir kurumdan vinç operatörlüğü eğitimi almanız gerekiyor.

Bu eğitim, kuramsal ve ergonomik olmak suretiyle iki bölümden oluşuyor.

Kuramsal eğitimde, vinçlerin emek verme prensipleri, güvenlik kuralları, yük kaldırma ve indirme teknikleri şeklinde mevzular işleniyor. Ergonomik eğitimde ise, vinçleri kullanma pratiği yapılıyor.

Vinç operatörleri, inşaat, madencilik, nakliye, limancılık şeklinde birçok sektörde çalışabiliyorlar.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.