Et ve Süt Kurumu, Ankara’da marketlere indirimli karkas et verecek

25.04.2023
Et ve Süt Kurumu, Ankara’da marketlere indirimli karkas et verecek

[ad_1]

ESK Genel Müdürü Kayhan, Ankara PERDER’de etkinlik gösteren marketlere bu haftadan itibaren gerekseme duydukları kadar karkas temin edileceğini deklare etti.

Et ve Süt Kurumu, Ankara'da marketlere indirimli karkas et verecek

AA & Ensonhaber

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Ankara Besin ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (Ankara PERDER) bünyesinde etkinlik gösteren marketlere bu haftadan itibaren gerekseme duydukları kadar karkas et temin edeceklerini belirterek, “Fiyatta denge oluşuncaya kadar tedbirlerimiz devam edecektir.” dedi.

ESK Toplantı Salonu’nda Kurum ile Ankara PERDER içinde ucuz et satışına ilişkin protokol imzalandı.

Kayhan, buradaki konuşmasında, ESK’nin kırmızı et piyasasını düzenleme görevi bulunduğunu ifade ederek,

Aralık 2022’den beri kırmızı et tutarları süratli bir yükseliş trendine girmiştir. Kurumumuz, ilkin fiyat artışlarının nedenini incelemiştir. Fiyat artışının büyük seviyede arz talep dengesizliğinden kaynaklandığı sonucu ortaya çıktı. Üretim maliyetleri yüzde 84 artarken fiyat artışının yüzde 140’ın üstünde bulunduğunu tespit ettik.

diye konuştu.

85 bin canlı hayvan alımı için anlaşıldı

Kırmızı ette arz talep dengesini sağlamak için emekler yaptıklarının bildiren Kayhan, bu kapsamda ilk etapta 85 bin başlık canlı hayvan alımı sözleşmesi imzaladıklarını, canlı hayvanların ülkeye girişlerinin başladığını dile getirdi.

Kayhan, öteki tedbirin ise karkas et ikamesi olduğuna işaret ederek, 4 bin 500 tonluk karkasın ülkeye girişinin sağlandığını kaydetti.

İndirimli noktalarda kıyma 190 lira, kuşbaşı 210 lira

Müdahalenin etkin olmasının perakende grubunun arz yelpazesinin genişlemesiyle oldukca yakından ilgili bulunduğunu belirten Kayhan, bu kapsamda İstanbul PERDER ile indirimli kıyma ve kuşbaşı satışı için sözleşme imzaladıklarını anımsattı.

Kayhan, İstanbul’da, PERDER kapsamındaki satış noktalarında kıymanın kilogramının 190 ve kuşbaşının kilogramının 210 liradan satıldığını söylemiş oldu.

Ankara PERDER ile imzalanan karkas et temini protokolüne de değinerek, şunları kaydetti:

Ankara PERDER’de etkinlik gösteren marketlere bu haftadan itibaren gerekseme duydukları kadar karkas et temin edeceğiz. Büyük kentlere Anadolu’dan et sevkiyatı yapılmaktadır. Biz Anadolu alımını zayıflattığımız süre yerinde de fiyatların kontrolü daha rahat sağlanmış olacaktır. Fiyatta denge oluşuncaya kadar tedbirlerimiz devam edecektir. Kampanyaya dahil olmak isteyen illerde de bu hizmeti vermeye çaba edeceğiz. Biz müdahalemizde üreticimizin gelir yitirilmesine yola açmıyoruz. Dengeye gelinceye kadar tüm enstrümanları oldukca net kullanacağız.

Öte taraftan Kayhan, ufak ve orta ölçekli işletmelerin toplam kırmızı et üretimi içindeki payının artırılması için emekler yürüteceklerini sözlerine ekledi.

“Et fiyatlarının dengelenmesi adına oldukca anlamlı”

Ankara PERDER Başkanı Ramazan Gülhan da Ankara’da 500’ün üstünde mağazayla etkinlik gösterdiklerini belirterek, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

Son birkaç ay içinde et tutarları terfi etti. İstanbul ile devamlı görüşüyoruz, İstanbul’da yaptığınız müdahalenin oldukca yerinde bulunduğunu görüyoruz. Dar gelirli insanlarımıza büyük bir katkı ve et fiyatlarının dengelenmesi adına oldukca anlamlı. Biz Ankara’da et satmaya başladığımız süre yeniden karkas fiyatlarının 200 liranın altına düşeceğine inanıyoruz. Ankara halkına 190 liradan kıyma ve 210 liradan kuşbaşı satma olanağına kavuşacağız.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.