SPK’den Borsa ve halka arz yorumu! İlgi 2024’te de sürecek

25.11.2023
SPK’den Borsa ve halka arz yorumu! İlgi 2024’te de sürecek

[ad_1]

SPK Başkanı Gönül, Türk borsasının kuvvetli bulunduğunu ve gelecek yıllarda da halka arza ilginin sürmesini beklediklerini deklare etti.

SPK'den Borsa ve halka arz yorumu! İlgi 2024'te de sürecek

AA

Ana para Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Türk borsasının kuvvetli bulunduğunu belirterek, Borsa’ya olan ilginin ve halka arzların 2024’te de süreceğini belirtti.

4. Internasyonal İslami Finans ve Muhasebe Konferansı’nın peşinden izahat meydana getiren Gönül, finansal piyasaların dünyadaki hareketlerden etkilendiğini söylemiş oldu.

Borsaların da tüm gelişmelerinden etkilendiğini ifade eden Gönül, borsanın kuvvetli bulunduğunu belirterek ufak yatırımcıların yatırım yapmış olduğu şirketi tanıması icap ettiğini şu sözlerle beyan etti:

Gördüğünüz şeklinde borsamız oldukça kuvvetli bir vaziyette. Borsamız dünya borsalarından pozitif ayrışarak devam ediyor. Borsa durağan(durgun) getirili yatırım aracı değildir. Yatırımcıların, tüm riskleri göze almasını bekleriz. Borsadaki ufak yatırımcılar, daima yatırımcı mantığıyla bakmak ve yatırım yapmış olduğu şirketlerin her detayını bilmek zorunda. Finansal okur yazarlığı düşük olan, bu mevzuda kendine güvenmeyen, sektörleri bilmeyen yatırımcıların profesyonellerden destek alması gerekiyor.

Büyük firmalar Borsa’ya dahil olacak

Gönül, kısa vakit içinde 3 firmanın halka arzını onayladıklarını dile getirdi. Şirketlerin halka arza ilgilerinin devam ettiğine dikkati çeken Gönül, şunları kaydetti:

Birkaç yıl ilkin şirketlerin halka arzında tereddütler yaşadığını oldukça görüyorduk. Son zamanlarda firmalar halka arzın ne işe yaradığını, iyi mi yapıldığını anlamaya ve öğrenmeye başladı. Gördüğümüz kadarıyla yatırımcı da borsaya girmeye devam ediyor. Bilhassa son 2 senedir borsada hem talep hem de arz mevzusunda ciddi bir talep var. Bu durumun 2024 senesinde da devam edeceğini tahmin ediyoruz. Şu anda şirketlerle yaptığımız genel görüşmelerle daha büyük halka arzlara hazırlıklar yapıyoruz, borsaya büyük firmalar geliyor. İnşallah bu şirketlerin halka arzlarını da başarıyla tamamlayacağız.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.