Mehmet Şimşek’ten Türkiye ile BAE arasındaki 50 milyar dolarlık anlaşmaya ilişkin izahat

20.07.2023
Mehmet Şimşek’ten Türkiye ile BAE arasındaki 50 milyar dolarlık anlaşmaya ilişkin izahat

[ad_1]

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Birleşik Arap Emirlikleri ile varılan anlaşmayla ilgili “İhracat finansmanı, zelzele tahvilleri, enerji, müdafa, altyapı, teknoloji ve bankacılık dahil olmak suretiyle bir takım sektördeki anlaşmalar, BAE’nin programımıza olan itimatını yansıtıyor” dedi.


ensonhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turunu tamamladı.

İlk olarak Suudi Arabistan’a giden Erdoğan, peşinden da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetine icabet ederek Katar’ın başkenti Doha’ya geçti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin liderinin son durağı Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Burada BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan tarafınca El Vatan Sarayı’nda resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke heyetleri arasındaki görüşmeye katıldı.

50 milyar dolarlık iş birliği

Görüşmede Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri içinde çeşitli alanlarda 13 belge imzalandı.

Enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sıhhat, besin, gezim, emlak, inşaat, müdafa sanayii, {yapay} zeka ve ileri teknolojiler şeklinde alanlarda mevcut iş birliğinin derinleştirilmesi kararlaştırıldı.

Söz mevzusu alanlarda imzalanan anlaşmaların toplam tutarının 50.7 milyar dolar olduğu açıklandı.

Mehmet Şimşek’ten BAE paylaşımı

Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Birleşik Arap Emirlikleri ile imzalanan anlaşmaya ilişkin toplumsal medya hesabından bir açıklamada bulunmuş oldu.

“Anlaşmalar BAE’nin programımıza olan itimatını yansıtıyor”

“Bugün, BAE ile Türkiye arasındaki bağları daha da güçlendirmek için toplam 50,7 milyar ABD doları değerinde oldukça sayıda stratejik antak kalma ve Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasına şahit olduk.” diyen Bakan Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

İhracat finansmanı, zelzele tahvilleri, enerji, müdafa, altyapı, teknoloji ve bankacılık dahil olmak suretiyle bir takım sektördeki anlaşmalar, BAE’nin programımıza olan itimatını yansıtıyor.

BAE’nin Türkiye’ye devam eden kuvvetli desteği için minnettarız.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.