Tutarları düşürecek gelişme! Turfanda soğan hasadı başladı

12.04.2023
Tutarları düşürecek gelişme! Turfanda soğan hasadı başladı


Soğan tutarları arttı. Bir kilo soğanın 30 liraya geldiği çarşı pazarda soğan tek tek satılmaya başlandı. Soğan hasadının erken başladığı yörelerdeki verimin, yükselen tutarları aşağı düşürmesi umut ediliyor.

AA

Ziraat ve Orman Bakanlığı, bu ay itibarıyla Adana ve Hatay’da turfanda soğan hasadının başladığını ve rekoltenin geçen senenin üstünde bulunduğunu bildirdi.

Bakanlıktan verilen bilgilere gore, Güneydoğu’da meydana getirilen hasat gereksinim fazlası doğuracağı için fiyatların düşmesi gündemde.

Bakanlıktan soğan üretimi ve piyasaya arzı ile ilgili meydana getirilen açıklamada, Türkiye’de son 10 senelik averaja gore yılda 2 milyon 100 bin ton kuru soğan üretildiği, 2022’de 2 milyon 350 bin ton üretim gerçekleştiği hatırlatıldı.

“Halkımızın besin ihtiyacı kesintisiz bir halde karşılanmaktadır”

Açıklamada, ihtiyacı karşılayacak düzeyde kuru soğan üretiminin gerçekleştirildiği belirterek şu ifadelere yer verildi:

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine gore, 2021/2022 pazarlama senesinde yurt içi kullanım miktarı 2 milyon 87 bin ton ve yeterlilik oranımız yüzde 114,7’dir. Bu veriler dikkate alındığında ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde kuru soğan üretiminin gerçekleştirildiği görülmektedir. Haiz olduğumuz arazi varlığı ile değişik coğrafi bölgelerimizde değişen iklim özellikleri, ülkemizin bir bölgesinde ekim yapılırken bir başka bölgemizde hasat hayata geçirmeye olanak vermektedir. Böylece halkımızın besin ihtiyacı kesintisiz bir halde karşılanmaktadır.

“Yeni üretim sezonuna ilişkin ilk hasatlar başladı”

Geçen yıl hasat edilen ve depolanan kuru soğanların yıl içinde tüketiminin devam etmiş olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Ülkemizin cenup bölgelerinde yeni üretim sezonuna ilişkin ilk hasatlar da adım atmıştır. Bu kapsamda, nisan ayı itibarıyla Adana ve Hatay illerimizde turfanda soğan hasadı adım atmıştır. İçinde bulunduğumuz bu zamanda geçen senenin üstünde bir toplam ürün söz mevzusudur. 2022 senesinde Adana ve Hatay illerimizde 272 bin ton olan turfanda soğan üretiminin, bu yıl 284 bin tona yükselmesi beklenmektedir. Yeni hasatlarla beraber üretilen ve sofralarımıza gelmeye başlamış olan soğan miktarı, halkımızın ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak seviyededir.

Fiyatları düşürecek gelişme! Turfanda soğan hasadı başladı
Fiyatları düşürecek gelişme! Turfanda soğan hasadı başladı
Fiyatları düşürecek gelişme! Turfanda soğan hasadı başladı
Fiyatları düşürecek gelişme! Turfanda soğan hasadı başladı
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.