Yılbaşı tatili 3 güne uzayınca otellerin yüzde 70’i şimdiden doldu

08.12.2023
Yılbaşı tatili 3 güne uzayınca otellerin yüzde 70’i şimdiden doldu


Yılbaşında üç günlük dinlence imkanı doğunca dinlence yörelerine de rağbet arttı. Turizmciler, bir kişilik dinlence maliyetinin şahıs başı 2 bin liradan 40 bin liraya kadar olacağını belirtiyor.

Yılbaşı tatili 3 güne uzayınca otellerin yüzde 70'i şimdiden doldu

AA

Yılbaşı günü 1 Aralık cumaya denk erişince, hafta sonu tatili olan cumartesi ve pazar günü ile birleşerek 3 günlük bir dinlence söz mevzusu oldu. Bu da gezim tesisleri için iş yapma olanağını sağlamış oldu.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, hafta sonundan sonraki ilk iş gününe denk gelen yılbaşı tatilinin turizmde hareketlilik oluşturduğunu, otellerdeki doluluğun yüzde 70’lere ulaştığını belirtti.

Yılbaşı tatilini değerlendirmek isteyenler, kaplıcalar ve kayak merkezlerinin yanı sıra sahillerdeki tesislere de ilgi gösteriyor.

“3 günlük dinlence imkanı oluştu”

TÜROFED Başkan Yardımcısı İşler, yeni senenin ilk gününün pazartesiye denk gelmesiyle cumartesi, pazar ve pazartesi şeklinde 3 günlük dinlence imkanı oluştuğunu kaydeden İşler, yeni yıla gezinsel tesislerde girmek isteyenlerin konaklamalı tercihlere yöneldiğini açıkladı.

Sanatçılı, orkestralı programlar

İşler, çoğu zaman 2, 3 ve 4 günlük dinlence talepleri geldiğine işaret ederek, otellerin de yılbaşı için sanatçılı, orkestralı şeklinde çeşitli programlarla misafirlerini ağırlayacağını dile getirdi.

Yılbaşı için ilgi gören bölgeler

Yılbaşı için bilhassa kayak merkezleri, termal tesisler ile Antalya’dan Ayvalık’a kadarki sahil bandına ilgi bulunduğunu, İstanbul ve Ankara’da da kent içi otellerin ciddi talep gördüğünü bildiren İşler, “Nerede ise 25 gün şeklinde bir süre olmasına karşın otellerdeki doluluklar yüzde 70’lere gelmiş durumda.” dedi.

Şahıs başı 2 bin liradan 40 bin liraya kadar

İşler, gecelik konaklama tutarının tatilcinin bütçesine nazaran şahıs başı 2 bin liradan 40 bin liraya kadar çıkabildiğine değinerek, şunları kaydetti:

Kıymetli misafirlerimizin muhakkak şimdiden karar vermeleri lazım. Zira şu anda yüzde 70’lere kadar ulaşmış olan doluluklar, yılbaşı gecesine kadar artacak. Doğal arz ve talep dengesine nazaran de fiyatlarda artış olacaktır. O yüzden mümkün olmasıyla birlikte erken karar verip, şu andaki ekonomik fiyatlardan faydalanmalarını salık veririz.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.