TÜRK-İŞ asgari ücret komisyonu için yeni bir oluşuma giriyor

17.10.2023
TÜRK-İŞ asgari ücret komisyonu için yeni bir oluşuma giriyor


TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, Kocaeli’deki görüşmede asgari ücrette işçilerin temsili için komisyon üyelerinin işçilerden oluşarak, adam ve hanım temsili olarak eşit katılımda bulunacaklarının bilgisini verdi.

TÜRK-İŞ asgari ücret komisyonu için yeni bir oluşuma giriyor

DHA


Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na üye sayısının çokluğu sebebi ile işçileri Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsil ediyor.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, kasım ayının 20’sinden sonrasında yeni bir komisyon kurulacağını ve Türkiye’de kim bilir şimdiye kadar asla kurmadıkları şekilde bir komisyon oluşturulacağını belirtti.

Atalay, Kocaeli’nin İzmit ilçesindeki TEKGIDA-İş Sendikası’nda sendikaların il temsilcileri ile bir araya geldi.

Burada konuşan Atalay, her insanın emekten yana tavır almak zorunda bulunduğunu belirterek, taşeron meselesinin çözeceğini aktardı.

“20 Kasım’dan sonrasında komisyonu kurarız”

Asgari ücret görüşmelerine de ilişkin Atalay, açıklaya icra eden Atalay’ın bu konudaki değerlendirmesi şöyleki:

Gelecek günlerde asgari ücretle ilgili görüşmeler başlamış olacak. Zannediyorum 20 Kasım’dan sonrasında komisyonu kurarız. ‘Bu masada asgari ücretli otursun, biz oturmuyoruz’ diye ara sıra söylüyorum. Asgari tutarı göreve geldiğimden beri 20 senedir anlatıyorum. Sendikalarda asgari ücretli işçi yok. Sendikanın olduğu yerde aile yardımı, ikramiye, servis, yiyecek olur. Buna karşın 8 milyon işçi, bizim bünyemiz, ailemizin bir parçasıymış şeklinde çaba sarf ediyoruz. Tanrı nasip ederse Kasım ayının 20’sinden sonrasında yeni bir komisyon kuracağız. Türkiye’de kim bilir şimdiye kadar asla kurmadığımız şekilde bir komisyon kuracağız. O komisyon; nasıl sonuçlanacağını, ne geleceğini belli edecek.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'dan asgari ücret komisyonu açıklaması

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’dan asgari ücret komisyonu açıklaması

Komisyonda 2 hanım, 2 adam olacak

Komisyonda 2 hanım, 2 adam olacak. Orada ne olması gerekiyorsa; orada oturanlar, karar verecek. Sendikacılar da onlara uyacak. Onlar, geçinemediklerini anlatacak.

Haber Deposu: Demirören Haber Ajansı (DHA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.