AK Parti’nin 3 ilde daha adayları belli oldu! İşte Gaziantep, Konya ve Muğla’da aday gösterilecek adlar…

07.01.2024
AK Parti’nin 3 ilde daha adayları belli oldu! İşte Gaziantep, Konya ve Muğla’da aday gösterilecek adlar…

[ad_1]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kurultay Merkezi’nde 12’si büyükşehir, 28 belediye başkan adayının isimlerini yarın kamuoyuna duyuracak. 31 Mart’ta yapılacak mahalli seçimlerde AK Parti’nin İstanbul talibi merak ediliyordu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Murat Kurum seçilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 ilde daha adayları belli oldu.

İçindekiler

3 BÜYÜKŞEHİRDE HANGİ ADAYLARIN GÖSTERİLECEĞİ BELLİ OLDU!

Habertürk’ün haberine bakılırsa Gaziantep’te mevcut başkan Fatma Şahin’i, Konya’da da mevcut başkan İbrahim Altay’ı tekrardan gösterme sonucu alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’li Osman Gürün’ün yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi için politika, iş ve finans dünyasının tanınmış adı Prof. Dr. Aydın Ayaydın’ın adını açıklayacak.

PROF. DR. AYDIN AYAYDIN KİMDİR?

1951, Mardin Derik doğumlu olan Ayaydın, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunudur. 1977 senesinde Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisi’nde ekonomi asistanı, 1978 İTİA İşletme Yüksek Okulu ve İTİA Iktisat Fakültesinde asistan olarak vazife yapmıştır.

Marmara Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsünde 1983 senesinde iktisat yüksek lisansı ve 1985 senesinde iktisat doktoru olmuştur. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri bölümünde 1986 senesinde destek doçent, 1988 senesinde doçent ve 1993 senesinde ekonometri profesörü ünvanlarını almıştır.

dggg

Takvim, Sabah ve Vatan Gazetelerinde iktisat, politika ve güncel mevzularda köşe yazıları yazmış olup, bugüne dek 12 bilimsel kitabı ve yüzlerce makalesi yayınlanmıştır. Basın Konseyi Temsilciler Kurulu Üyeliği, Beşiktaş Asbaşkanlığı ve Basın Sözcülüğü de icra eden Ayaydın evli ve 3 çocuk babasıdır.

1999’dan itibaren Muğla’nın Bodrum ilçesinde yazlarını geçiren 2015 yılından bu yana da devamlı Bodrum’da yaşayan Ayaydın’ın bulunmuş olduğu yönetimsel görevlerden bazıları:

-24. Dönem İstanbul Milletvekili ANAP

Plan Bütçe Komisyonu Üyesi

-21. Dönem İstanbul Milletvekili CHP

Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve Medya Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı

FATMA ŞAHİN KİMDİR?

1966 senesinde Gaziantep’te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te, yükseköğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Kısmı’nde tamamladı.

İş hayatına başladığı SANKO Tüm ortaklık’de 18 yıl süresince İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak çalıştı.

2001 senesinde Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi Gaziantep İl Kurucu Üyesi oldu. 2002 genel milletvekili seçimlerinde Gaziantep’ten ilk hanım milletvekili olarak seçildi. Parlamentoda 22. 23. ve 24’üncü dönem Gaziantep Milletvekili olarak vazife yapmış oldu.

TBMM vazife süresi süresince, Endüstri Tecim ve Enerji Komisyonu, Türk-AB Ortak Parlamento Komisyonu üyesi ve Hanım ve Ufaklıklara Yönelik Sertlik Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunmuş oldu.

dggfdgf

AK Parti Genel Merkez Hanım Kolları Başkanlığında bir dönem Teşkilattan Görevli Başkan Yardımcılığı, bir dönem de Siyasal İşlerden Görevli Başkan Yardımcılığını üstlendi. 2007-2011 yılları aralığında AK Parti Genel Merkez Hanım Kolları Başkanı olarak vazife yapmış oldu.

2011 genel milletvekili seçimi sonrasında kurulan 61’inci hükümette Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı Kurucu Bakanı olarak göreve getirildi. Böylelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk hanım Bakanı unvanını aldı.

Türkiye Engelliler Vakfı engelliler ile ilgili yapmış olduğu emek harcamalar sebebiyle Bakan Fatma Şahin‘i Senenin Bayanı olarak seçti.

30 Mart 2014’te meydana getirilen mahalli seçimlerde Türkiye’nin ilk hanım büyükşehir belediye başkanlarından biri seçilerek Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 8 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi.

2016 – 2019 süreci Asya Belediye Başkanları Forumu Başkanı, 2016 Birleşik Şehirler ve Mahalli Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Birleşik Şehirler ve Mahalli Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Kısmı Başkanı olarak vazife yapmış oldu.

2021’de OECD Şampiyon Başkanlar Girişimi’ne Türkiye’den seçilen ilk belediye başkanı oldu.

Evli ve iki çocuk anası olan Şahin halen Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

UĞUR İBRAHİM ALTAY KİMDİR?

1974 senesinde Konya’da dünyaya geldi. İlköğretimini Selçuk İlkokulu (1985) ve Mevlana Ortaokulu’nda (1988), liseyi Konya Gazi Lisesi’nde (1991) tamamladı.

1997 senesinde Selçuk Üniversitesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünü tamamladı.

Uğur İbrahim Altay bir yıl süresince Proje Mühendisi olarak vazife yapmış oldu. 1999 senesinde 263. dönem yedek subay olarak ŞIRNAK ‘ta vatani görevini tamamladı. Altay, inşaat mühendisi olarak birçok nitelikli projeyi hayata geçirdi.

fhffhh

Uğur İbrahim Altay, 2004-2008 yılları aralığında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkan Yardımcılığı yapmış oldu. 2008 senesinde ise TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanlığına seçildi.

29 Mart 2009 seçimleri ile Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine süregelen Uğur İbrahim Altay, 30 Mart 2014 seçimleriyle Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine 2. kez seçildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafınca 03 Mayıs 2018’de Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilen Uğur İbrahim Altay, 31 Mart 2019 seçimlerinde tekrardan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin yanı sıra,

Birleşmiş Şehirler ve Mahalli Yönetimler Teşkilatı (United Cities And Local Governments-UCLG) Başkanı

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı

Zamanı Şehirler Birliği (League of Historical Cities-LHC) Başkan Yardımcısı

İslam Başkentleri ve Şehirleri Birliği (Organization of Islamic Capitals and Cities-OICC) Yönetim Kurulu Üyesi

Anadolu Medeniyetleri Belediyeler Birliği Başkanı

Konya Belediyeler Birliği Başkanı

görevlerini yürütmektedir.

Uğur İbrahim Altay, evli ve üç çocuk babasıdır.

Keşfet
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Türk Hava Yolları'ndan Boeing 737 MAX 9 kararı!Türk Hava Yolları’ndan Boeing 737 MAX 9 sonucu!
Bursa'daki kuyumcu fonu sanıklarından 3’ü tutuklandıBursa’daki kuyumcu fonu sanıklarından 3’ü tutuklandı
Malatya’da 3.1 büyüklüğünde deprem!Malatya’da 3.1 büyüklüğünde zelzele![ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.