Alın Dolgusu Nedir?

25.03.2023
Alın Dolgusu Nedir?

Alın dolgusu, alın bölgesinde bulunan kırışıklıkların giderilmesi işlemidir. Bu işlemde vücuda uyumlu hiyalüronik asit ile alın bölgesindeki çizgiler doldurulur. Bu sayede yüz daha çekici ve daha estetik bir görünüm kazanır.

Alın Dolgusu Nasıl Yapılır?

Bu işlem için iki yöntem vardır. Alın dolgusu yöntemlerinden ilki hiyalüronik asit enjekte edilmesiyle, diğeri ise yağ enjeksiyonu ile yapılan uygulamalardır.

Alın Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Bu uygulama genel olarak bölgede kırışıklık ya çizgilenme bulunduğu durumlarda tercih edilir. Ancak alın bölgesinin doğuştan geride olduğu durumlarda da tercih edilebilir.

Alın Dolgusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bu yöntem bir estetik uygulaması olduğundan işlem için mutlaka 18 yaşından büyük olmak gerekir. Bunun nedeni vücut gelişiminin 18-20’li yaşlara kadar devam etmesidir.

Alın Dolgusu Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Uygulama öncesinde özellikle kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanılıyorsa hekime bilgi verilmelidir. Ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına ara verilmeli, işlem gününde yüzde makyaj olmamalı ve yüzün temiz olduğundan emin olunmalıdır.

Alın Dolgusunun Avantajları

Uygulamanın ardından cilt çok daha parlak, sıkı ve dolgun görünür. İşlemin oldukça kısa sürmesi de oldukça büyük bir avantajdır.

Alın Dolgusunda Hangi İşlemler Yapılır?

Yapılan işlemlerde bölgedeki bulunan çizgilenme ve kırışıklıklar için hiyalüronik asit kullanılır. İşlem sonrası çok hafif kızarıklıklar olması normaldir. Bunlar ertesi güne kadar geçer.

Alın Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Her estetik işlemde olduğu gibi alın dolgusu da sonsuza kadar kalıcı olan bir uygulama değildir.  Kalıcılığın süresi yapılan uygulamaya, kullanılan dolgunun kalitesine ve cilt yapısına göre değişkenlik gösterir.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Klasik iğne uygulaması adı verilen iğne enjeksiyonu ya da kanül uygulaması adı verilen kanül yardımı ile cilt altına uygulanarak yapılır. Yanak dolgusu uygulamalarında kanül ile yapılan uygulama çok daha acısız ve daha kısa süreli bir işlem olduğundan daha çok tercih edilir.

Yanak Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Genel olarak yaşlılığa bağlı yanak bölgesinde oluşan kırışıklık, çizgilenme ya da yanağın eski dolgunluğunu kaybetmesinden rahatsız olan kişiler tarafından tercih edilir. Ayrıca yüzünde asimetri olan kişiler tarafından da tercih edilir.

Yanak Dolgusu Operasyonu Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dolgu işlemi öncesinde kesinlikle alkol alınmamalıdır. Hem işlemden öncesinde hem de işlem sonrasında aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

Yanak Dolgusu Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Yanak dolgusu oldukça çabuk iyileşme gösteren bir uygulamadır. Ancak yağ enjeksiyonu veya kök hücre uygulamalarında liposuction işlemi yapıldığından iyileşmesi 1-2 hafta kadar sürebilir.

Yanak Dolgusu İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yapılan işlemin ardından 4 saat süreyle yüz üstü yatılmamalıdır. İlk 24 saat boyunca yüz ovuşturulmamalı, makyaj yapılmamalı, kaş aldırma ya da saç boyama işlemi yaptırılmamalıdır.

Yanak Dolgusu Avantajları

Yüzün zayıf olması, yaşla birlikte kilo alınması ya da yüz hacminin kaybedilmesi gibi durumlarda yanak bölgesinin hacmi tekrar kazandırılır. Yaşlılığa bağlı oluşan sarkma görünümünün azalması için yanaklar kaldırılır.

Yanak Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürer?

İşlem öncesinde lokal anestezi yapıldığından 20 dakika kadar etkisini göstermesi beklenir. Bunun ardından yapılacak uygulama yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir süre içinde tamamlanır.

Yanak Dolgusu Kaç Kez Tekrarlanabilir?

Yanak dolgusu işlemi sonsuza kadar kalıcı olan bir uygulama değildir. Bundan dolayı yapılan işlemin etkinliği azaldığı ya da ortadan kalktığı durumlarda tekrardan yapılır.

Yanak Dolgusu Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Genel olarak yanak dolgusu 1-1,5 yıl süre boyunca kalıcıdır. Ancak dolgunun kalıcılık süresi kullanılmış olan dolgunun kalitesi ve teknik özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.