Almanya’da iki göçmen Müslüman çocuğun ailesinden alınması tepki çekti

29.04.2023
Almanya’da iki göçmen Müslüman çocuğun ailesinden alınması tepki çekti


Bremerhaven kentinde iki Müslüman göçmen çocuğun polis ve çocuk esirgeme kurumu görevlilerince ailesinden zorla alınması, polisin görevini kötüye kullandığı ve evlatların haksız yere ailesinden alındığı tepkilerine niçin oldu.

AA & Ensonhaber

İki Müslüman göçmen çocuğun Almanya’da polis ve ilgili yetkililerce ailesinden zorla alınmasına ilişkin, çocuklardan birinin vaka esnasında korkup ağlayarak görevlilere direndiğini gösteren video, toplumsal medyada geniş yer buldu.

“Çocuklar, haksız yere ailelerinden alındı” iddiası

Aile üyelerinin polis memurlarına çocuğun bazı sıhhat sorunları bulunduğunu ve kendilerinden alınmaması icap ettiğini anlatmaya çalmış olduğu anların kaydedildiği videoda, polis memurlarından birinin de aileye mahkeme ve Bremerhaven Hanım, Aile ve Gençlik Dairesinin kararını uygulamak için orada bulunduklarını söylediği de duyuluyor.

Görüntüleri paylaşan ve vakaya tepki gösteren birçok toplumsal medya kullanıcısı, Alman polisini görevini kötüye kullanmak ve Gençlik Dairesi yetkililerini evlatları haksız yere ailesinden almakla suçluyor.

Toplumsal medyada mevzunun LGBT ile ilgili olduğu iddia edildi

Bazı toplumsal medya kullanıcıları, görüntüdeki çocuğun Müslüman ailesinden alınma sebebinin, ailenin çocuğa “İslam’da LGBT’nin kabul edilmediğini öğretmesi” bulunduğunu iddia etti.

İddialara bakılırsa toplumsal medyada görüntüsü paylaşılan çocuk, okulun aileyi bu gerekçeyle yetkililere bildirmesi sonucunda ailesinden alındı.

Bremerhaven’deki Hanım, Aile ve Gençlik Dairesi ise hemen hemen bu iddialara ilişkin kendilerine yöneltilen sorulara cevap vermedi.

Polis, evlatların bu hafta ailesinden alındığını doğruladı

Mevzuya ilişkin iki yazılı izahat icra eden Bremerhaven polisi, ilk etapta olayın bu hafta meydana geldiğini doğruladı sadece daha çok data vermekten kaçındı.

Açıklamada, olayın bilinmiş olduğu ve incelenmiş olduğu belirtilerek, “Spekülasyonlara katılmak istemiyoruz. Lütfen bu spekülasyonları yayarak çalışmalarımızı engellemeyin.” ifadeleri yer aldı.

Bremerhaven polisinin ikinci yazılı açıklamasında ise görüntülerin “yanlış iddialarla yorumlandığı” belirtilerek,

Video, iki çocuğun mahkeme kararıyla gözaltına alınmasından minik bir kesiti gösteriyor. Polis bu operasyonda Gençlik Dairesine destek olmuştur. Evlatların bakıma alınması devamlı son çaredir ve yalnız ciddi nedenlerle gerçekleşir.

değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.