Angela Merkel devlet ödülü ile onurlandırıldı

16.05.2023
Angela Merkel devlet ödülü ile onurlandırıldı

[ad_1]

Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel, en yüksek üstün hizmet ödülü olan devlet ödülü Stadtspreis ile onurlandırıldı.

İHA

Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel, Şimal Ren Vestfalya eyaleti tarafınca devlet ödülüne layık görüldü.

Devlet ödülü ‘Stadtspreis’i aldı

Şimal Ren Vestfalya eyaletinin en yüksek üstün hizmet ödülü olan devlet ödülü Stadtspreis ile onurlandırılan Merkel, ödülünü Şimal Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst’ün elinden aldı.

Wüst Merkel’e hitaben yapmış olduğu konuşmasında, “Alman halkının refahına yorulmak bilmez bağlılığından, muhteşem insani başarılarından ve Almanya’nın dünyadaki itibarına yapmış olduğu muhteşem katkılardan dolayı onurlandırılıyor” dedi.

Angela Merkel devlet ödülü ile onurlandırıldı

“Şimal Ren-Vestfalya ile ayrılmaz bir halde bağlantılıyım”

Köln kentinde meydana getirilen ödül töreninde konuşan Merkel, Şimal Ren Vestfalya eyaleti ile ayrılmaz bir halde bağının bulunduğunu vurgulayarak, “1990’larda bir milletvekili ve bakan olarak Bonn’da yaşadığım için Şimal Ren-Vestfalya ile ayrılmaz bir halde bağlantılıyım. Bonn benim için bir iş yerinden daha fazlasıydı. Orada yaşamaktan keyif aldım” dedi.

Merkel, devlet ödülünün yanı sıra verilen para ödülünü Köln kentinde bulunan bir yardım kuruluşuna bağışlayacağını söylemiş oldu.

Angela Merkel devlet ödülü ile onurlandırıldı

“Angela Merkel’in emek harcamaları ülkemizi birçok yönden şekillendirdi”

Ödül töreninde konuşma meydana getiren Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ise, “Bugün kuvvetli bir bayanı ve birçok insan için mükemmel bir rol modeli onurlandırıyoruz. Angela Merkel’in emek harcamaları ülkemizi birçok yönden şekillendirdi” diye konuştu.

Moderatörlüğünü Pınar Atalay’ın yapmış olduğu etkinliğe ortalama 400 şahıs katıldı. Törene katılanlar içinde eski Başbakanlar Armin Laschet, Jürgen Rüttgers ve Peer Steinbrück, Federal Meclis Başkanı Brbel Bas ve Federal Sıhhat Bakanı Prof. Karl Lauterbrach ile Şimal Ren-Vestfalya eyalet kabinesinin tamamı yer aldı.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.