Batı verdiği sözleri tutmazsa çekilebiliriz

14.07.2023
Batı verdiği sözleri tutmazsa çekilebiliriz

[ad_1]

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Temmuz’da süresi dolacak olan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması hakkında, “Bizlere verilen vaatler yerine getirilmezse tahıl anlaşmasını askıya alabiliriz” dedi.

Putin'den tahıl anlaşması açıklaması: Batı verdiği sözleri tutmazsa çekilebiliriz

İHA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Temmuz’da süresi dolan Karadeniz
Tahıl Koridoru Anlaşması ve Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği ilgili, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Bizlere verilen vaatler yerine getirilmezse askıya alabiliriz”

Tahıl anlaşmasının uzatılması mevzusuna değinen
Putin, “Eğer bizlere verilen tüm vaatler yerine getirilmezse bu anlaşmada
katılımımızı askıya alabiliriz. Sadece bu vaatler yerine getirilirse
anlaşmaya tekrardan dahil oluruz”
dedi.

Putin sözlerinin devamında şu şekilde konuştu:

“Birleşmiş Milletler ile meydana getirilen bu anlaşmada Rus çıkarlarının dikkate alınması ihtiyaç duyulan noktalar vardı. Lojistik, sigorta, ürünlerimizin ödemesiyle ilgili nakit akışı ve öteki birçok nokta. Bu mevzuda hiçbir şey yapılmadı. Bu tamamen tek taraflı bir oyun. Bunlara karşın anlaşmayı onlarca kere uzattık. Fakat yetti artık. Eğer hepimiz bizlere verilen tüm sözlerin yerine getirileceğini yineliyorsa, bırakın bu vaatleri yerine getirsinler. Ikimiz de bu anlaşmaya derhal katılacağız. Ilkin uzatma, sonrasında vaatleri yerine getirme seçeneği artık Rusya’ya uygun değil. Ilkin taahhütlerin yerine getirilmesi öncelikli olsun, arkasından da bizim katılımımız gelir.

Birleşmiş Milletler’in Rusya’ya gönderilmiş olduğu bildirilen mektubu hemen hemen görmedim. Anlaşmanın sona ermesine hala birkaç gün var. Ne yapacağımızı düşeneceğim.”

Putin'den tahıl anlaşması açıklaması: Batı verdiği sözleri tutmazsa çekilebiliriz

“Askeri harekatın sebeplerinden biri, Ukrayna’nın NATO’ya üyelik tehdidinin bulunması”

Ukrayna’nın olası NATO’ya üyeliği ilgili de konuşan Putin şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna’nın NATO üyeliğine erişince, bunun hakkında birçok kez konuştuk Bu şekilde bir başvurunun kabul edilmesi bizim ve Ukrayna’nın güvenliği için tehdit oluşturur. Neticede hususi askeri harekâtın sebeplerinden biri, Ukrayna’nın NATO’ya üyelik tehdidinin bulunmasıdır. Bunun Ukrayna’nın güvenliğini artırmayacağından, dünyayı daha kırılgan hale getireceğinden ve internasyonal arenada gerilimi tırmandıracağından inanırım”

Batılı ülkeler tarafınca Ukrayna ordusuna sağlanan tabanca desteklerini eleştiren ve bu desteklerin bir amaca ulaşamadığını korumak için çaba sarfeden Putin, “Uzun menzilli füzelerin tedarikine ne kadar ümit bağladıklarını görüyoruz. Evet bunlar zarar verir. Sadece roket kullanılarak muharebe sahasında hiçbir eleştiri değişim elde edilemez. Aynı şey yabancı üretim tanklar ve piyade araçları için de için geçerli. Bu tür yeni silahların sevkiyatı Ukrayna’da durumu zorlaştırmaya ve çatışmanın körüklenmesine yarar sağlar” dedi.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.