ABD Başkanı Joe Biden’dan Hawaii’deki yangınla ilgili izahat

16.08.2023
ABD Başkanı Joe Biden’dan Hawaii’deki yangınla ilgili izahat

[ad_1]

ABD Başkanı Joe Biden, Hawaii’de yaşanılan felaketle ilgili “ABD’de bir asırdır uzun süredir gerçekleşen en ölümcül orman yangını” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden'dan Hawaii'deki yangınla ilgili açıklama

AA & Ensonhaber

Her geçen gün artan sayıda ölümün yaşandığı ABD’nin Hawaii eyaletindeki orman yangınları devam ediyor.

Önüne katmış olduğu ne var ise küle çeviren alevler, eyalette yaşamı durma noktasına getirdi.

Yangınlar sebebiyle yaşamını kaybedenlerin sayısının 99’a yükselirken, ABD Başkanı Joe Biden tatiliyle gündemdeydi..

Son olarak Delaware eyaletindeki Rehobot Plajı’nda görüntülenen Biden, tatile ara vererek Wisconsin’in Milwaukee kentine geçti.

Burada iktisat politikaları hakkında konuşan Biden, konuşmasına tutumuyla ilgili eleştirilerin yöneltildiği Hawaii’deki yangınlarla savaşım çabalarıyla başladı.

“En ölümcül orman yangını”

Biden, yangınların ABD’deki “bir asırdan uzun süredir gerçekleşen en ölümcül orman yangını” bulunduğunu belirterek, niçin olduğu hasara ve ölümlerin oldukca olmasına işaret etti.

“En kısa sürede Hawaii’ye gideceğiz”

“Eşim Jill ile mümkün olan en kısa sürede Hawaii’ye gideceğiz.” diyen Biden, eyalet valisiyle bu mevzuyu görüştüklerini söylemiş oldu.

Biden Hawaii’ye gitmek istediğini belirtti sadece devam eden arama kurtarma çalışmalarını da kesintiye uğramamasından güvenilir olmak istediği mesajını verdi.

700 dolarlık ödeme yapılacağını da belirtti

Yangınlar sebebiyle yerlerinden olan kişilere de hane başına bir defaya mahsus 700 dolarlık ödeme yapılacağını duyuran Biden, Acil Durum Yönetimi Ajansının (FEMA) afetzedeler için çalışmalarından bahsetti.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Olivia Dalton, hafta sonu Maui’deki yangınlarda artan ölü sayısıyla ilgili yorumu sorulduğunda “Yorumum yok.” demesi ve ondan sonra da mevzuyla ilgili sorulara cevap vermemesi üstüne oldukça eleştirilen Biden’ın, Hawaii’yi ne süre ziyaret edebileceğiyle ilgili “etken görüşmeler” yaptıklarını söylemişti.

Ölü sayısının artması umut ediliyor

Öte taraftan, ABD’nin Hawaii eyaleti son bir haftadır orman yangınlarıyla savaşım ediyor.

99 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu yangınlar, bugüne dek eyalet tarihindeki “en ölümcül naturel afet” olarak kayıtlara geçerken ölü sayısının artması umut ediliyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.