Asgari tutarı belirleme emekleri aralık ayında başlamış olacak

12.10.2023
Asgari tutarı belirleme emekleri aralık ayında başlamış olacak


Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Işıkhan, kendisine yöneltilen bir sual üstüne asgari tutarı belirleme emekleri için aralık ayında istişarelere başlanacağını duyurdu.

Asgari ücreti belirleme çalışmaları aralık ayında başlayacak

ensonhaber.com


Türkiye’de 2022 senesinde asgari ücret, yüksek enflasyon sebebi öne sürülerek ocak ve temmuz olmak suretiyle yılda iki kez belirlendi.

2024 için asgari ücret komisyonu, 6 aylık enflasyon farkı ve zamma yansıtılması beklenen refah payları ile beraber ocak ayı için yeniden belirlenecek.

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TRT Haber canlı yayınında emek harcama yaşamını ilgilendiren sorulara cevap verirken asgari ücretle ilgili bir soruya da açıklık getirdi.

Bakan Işıkhan, aralık ayında yapılacak asgari ücret görüşmelerine ilişkin de önümüzdeki ilk altı ayı kapsayacak asgari ücret düzeyini belirlemek için istişarelere başlayacaklarını aktararak, şu detayları verdi:

Temmuz ayındaki asgari ücret görüşmelerinde de tarafların iş birliğine açık tavırları için yeniden teşekkür ediyorum. Oybirliği ile hem işçi hem işveren temsilcilerinin desteği alınarak açıklandı. Her iki paydaşımız da büyük bir özveriyle, sağduyuyla, ülkemizin bulunmuş olduğu koşulları da göz önüne aldığımızda asgari ücret düzeyini arzu edilen noktaya getirdik ve karara bağladık.

İşverene asgari ücret desteği

İşsizlik sigortası fonunda ödediğimiz bir asgari ücret desteği var. Geçen dönem 500 lira destek verdik. 2 milyon işverenimizden 1.7 milyonu bu destekten yararlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın asgari ücret açıklaması

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın asgari ücret açıklaması

“Hedefimiz çalışanı enflasyona ezdirmemek”

İşverenler ve işçi temsilcileri bir araya ulaştığında gene hedefimiz; çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek. Ekonomik göstergeler oldukça iyiye işaret ediyor, bütçe disiplinini de sıhhatli bir halde yönettiğimizde ve başarıya ulaştığımızda da artan refahı çalışanlarımızla paylaşacağız. Büyümenin ve kalkınmanın en mühim neticelerinden bir tanesi de bu. Refahı, ulusal gelirimizi ne kadar yükseltebilirsek, refahtan hisse alanların, çalışanlarımızın, emekçilerimizin sayısı da o seviyede artacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.