Gabar’daki petrol pompa fiyatlarına pozitif yönde yansıyacak

13.05.2023
Gabar’daki petrol pompa fiyatlarına pozitif yönde yansıyacak


Gabar Dağı’nın terörden temizlenmesinin peşinden meydana getirilen çalışmalarda bulunan petrol sahasında günlük 5 bin varil çıkarılıyor. Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bulunan petrolün pompa fiyatlarını pozitif yönde etkileyeceğini belirtti.

ensonhaber.com

Terörle savaşım hız kesmeden devam ederken, Şırnak Gabar Dağı da terörden temizlenen bölgelerden biri oldu.

Güvenlik güçlerinin terörden temizlediği bölgelerde tekrardan yaşam bulunurken sevindirici bir haber daha geldi.

Gabar Dağı’nda meydana getirilen sismik çalışmalarla beraber petrol bulunmuş oldu.

Keşfedilen petrol günlük 5 bin varili buluyor..

Yaşanmış olan bu gelişmenin peşinden her insanın merak etmiş olduğu soruya Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez cevap verdi.

“Gabar’daki petrol pompa fiyatlarına pozitif yönde yansıyacak”

Seçim emek harcamaları kapsamında Eskişehir’de bulunan Bakan Dönmez, CNN Türk canlı yayınına katılarak ‘Gabar petrolünün pompadaki fiyatlara katkısı olur mu?’ sorusuna yanıt verdi.

Sahadaki durumun oldukça iyi bulunduğunu belirten Dönmez, “Buradan hem devletimiz hem milletimiz kazançlı çıkacak, pompa fiyatlarına pozitif yönde yansıyacak” dedi.

Bakan Dönmez şu ifadeleri kullandı:

İlk kuyuda 1300, 1400 varil seyrediyor oldukça iyi, geçtiğimiz yıl Esma Çevik kuyuları devreye girdi orada üretimlerimiz 1000 varilin üstüne çıktı. Şehit Aybüke öğretmen kuyuları ile üretimimiz 1000’in üstünde olacak. Kuyu sayısını 100’e kadar tamamlamamız gerekiyor ki günlük 100 bin varil üretime erişebilelim.

“Hem devletimiz hem milletimiz kazançlı çıkacak”

Buradan hem devletimiz hem milletimiz kazançlı çıkacak, pompa fiyatlarına pozitif yönde yansıyacak. Gabar’da şu anda yerindeki petrol miktarı ortalama 1 milyar varil olarak arkadaşlarımız hesapladı. Bunun üretilebilir kısmı yüzde 60 olarak ilk kuyudan elde edilmiş veriler dikkate alındığında, fakat 3-4 kuyu sonrasında biriki netleşmiş olacak. Akışkanlığı yüksek bir petrol. Bu saha Esma Çevik sahasına oldukca yakın, teknik özellikleri birbirine oldukca yakın.

“Türkiye açısından büyük bir kıymet”

Orada üretilebilir rezervi yüzde 60 olarak belirlemiştik 250 milyon varil brüt biriki var. 180 milyon varil net biriki var. Onu petrol tutarları ile çarpmak lazım. Türkiye açısından büyük bir kıymet.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.