Batterygate skandalı Apple’ın peşini bırakmıyor!

03.05.2023
Batterygate skandalı Apple’ın peşini bırakmıyor!

[ad_1]

2017 senesinde Apple’ın, iPhone 6, 7, ve SE modellerini dizgesel olarak yavaşlattığı tespit edilmiş ve Batterygate isminde olan skandal ile şirkete ağır bir ceza verilmişti. Milyonlarca kullanıcının etkilendiği olayın üzerine Apple 113 milyon dolar ödemeyi kabul etmiş ve bu durumdan etkilenen kişilere 29 dolarlık batarya değişimi teklifi sunmuştu.

Apple bir kez daha Batterygate skandalı ile karşı karşıya

Apple’ın cihazlarını planlı olarak yavaşlattığı ortaya çıkarılan bu olay kapanık şeklinde görünse de şirket yeni bir dava ile karşı karşıya kalmış durumda. Birleşik Krallık’ta yaşayan kullanıcılar adına dava açan Justin Gutmann Apple’ın eski iPhone’ların bataryaları ile ilgili sorunları performansı sınırlayarak gizlediğini iddia ediyor.

Birleşik Krallık’ta yaşayan iPhone kullanıcıları adına oluşturulan dava sonucunda Apple, 1,6 milyar sterlin (39 milyar TL) değerinde bir ceza ile karşı karşıya kalabilir. Gutmann, planlı yavaşlatmanın Apple’ın söylediğinin aksine bir tek bazı sorunları gizlemek için yapıldığını iddia ediyor.

Apple Watch modellerinde arayüz tasarımı değişiyor!

Apple Watch modellerinde arayüz tasarımı değişiyor!

Apple, 5 Haziran’daki WWDC etkinliği ile birlikte tanıtacağı watchOS 10 ile birlikte akıllı saat modellerinde yeni bir arayüz sunacak.

Apple ise 2020 senesinde karara bağlanan davada eski modellerin batarya ömrünü korumak için bu hamleyi yaptığını belirtmişti. O dönemde ise bunun bir satış politikası olduğu ve Apple’ın müşterilerini yeni telefon almak zorunda bıraktığı ifade edilmişti.

Diğeri taraftan Apple, bir Londra mahkemesine başvurarak davayı engellemeye çalışıyor. Firmanın avukatları, davanın “temelsiz” bulunduğunu savunurken, Apple’ın parasız batarya değişim yapma teklif etmiş olduğu eski iPhone modellerinin oldukca sınırı olan bir kısmında sorun bulunduğunu iddia ediyor.

Uzun süredir Batterygate skandalı sebebiyle sorunlarla boğuşan Apple’ın 1,6 milyar sterlin tutarındaki bu davayı kaybetmesi durumunda iyi mi bir yol izleyeceği ise merak mevzusu. Peki siz Batterygate skandalı ve Apple’ın planlı yavaşlatma politikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.