Azca malum NVIDIA ekran kartı özellikleri!

05.05.2023
Azca malum NVIDIA ekran kartı özellikleri!

[ad_1]

NVIDIA, AMD ile birlikte şu anda en iyi ekran kartlarını üreten iki şirketten bir tanesi. Her yıl yenilenen ekran kartlarını tanıtan şirket, aslolan zamanını ise yazılımlara harcadığını belirtiyor. Gelişen yazılımlarla birlikte ekran kartlarının kabiliyetleri de artıyor.

NVIDIA ekran kartlarının azca kullanılan bazı özellikleri

Firmalar yazılım cephesinde fazla mesai harcayarak ekran kartlarında birçok yeni özellik sunuyor. Anca bir oldukça kullanıcı bu özellikleri maalesef kullanmıyor. Ikimiz de NVIDIA ekran kartların azca malum bazı özellikleri bir araya getirdik.

Asus, ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 Ti ekran kartlarını duyurdu

Asus, ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 Ti ekran kartlarını duyurdu

ASUS, içerik üreticilerinin gereksinimlerini karşılamak için tasarlanan ProArt GeForce RTX 4080 ve 4070 Ti ekran kartlarını duyurdu.

Tekrardan oynatma

Oyunlarda kimi vakit görkemli durumlar yaşanabiliyor ya da siz oldukça tesirinde bırakan bir hareket yapabiliyorsunuz. Bu anları kaydetmek bir oldukça oyunseverin en büyük isteklerinden bir tanesi. Yalnız kimi vakit oyunlardaki bu tesirinde bırakan anları kaydetmek mümkün olmuyor. İşte bu mevzuda NVIDIA’nın Instant Replay özelliği devreye giriyor.

NVIDIA, Instant Replay özelliği ile kullanıcılarına 15 saniye ile 20 dakika içinde bir tekrardan oynatma süresi sunuyor. 60 fps ve 8K videolar kaydedebilen bu özellik ile oyunlarda kaçırılan anlamış olur tekrardan izlenebiliyor. Görüntüleri geçici olarak durağan(durgun) sürücünüzde saklayan sistem, videolar kaydedilmediği takdirde ise bu biçim şeyleri siliyor.

Otomatik optimizasyon

Oyunları optimize etmek kullanıcılar için daima kolay olmuyor. Yalnız GeForce Experience size optimizasyon mevzusunda önemli bir başlangıç noktası sağlayabilir. GeForce Experience üstünden oyunlarınızı otomatikman optimize etmeniz mümkün.

Her oyun için geçerli olmasa da GeForce Experience, kullanıcılarına en iyi oyun deneyimi yaşatmak için bazı ayarlar sunabiliyor. Yalnız bu ayarların tamamen doğru olmayabileceğini de söylemekte yarar var. Gene de oyuncular için oldukça iyi bir yol gösterici olacaktır.

Fotoğraf modu

NVIDIA GeForce Experience uygulamasında bir Ansel özelliği bulunuyor. Bu özellike ile birlikte oyun içi görüntüler çekebilirsiniz. Ekran görüntüsü almaktan değişik olarak Ansel, desteklenen oyunlarda kullanıcılarına birçok değişik özellik sunuyor.

Ansel ile oyun içi fotoğraflarda alan derinliği ve çözünürlüğü artırıcı birçok değişik ayar yapılabiliyor. DXR formatında dışarı aktarılabilen fotoğraflara HDR uygulamak da mümkün. Yalnız üzücü bir halde NVIDIA yeni oyunlarda bu desteği pek sunmuyor.

Oyunlara filtre ekleme

GeForce Experience’de sunulan bir diğeri önemli özellik ise FreeStyle. Oyunlara filtreler uygulayabilen bu özellik ile benzersiz bir deneyim yaşamak mümkün. Gri tonlamalı, eski film ve sepya benzer şekilde birçok seçeneğin bulunmuş olduğu özellik ile değişik bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Elden Ring ve Yakuza: Like a Dragon benzer şekilde oyunlarda bu özelliği deneyebilirsiniz.

Kare hızı belirleme

Kare hızı sınırlarını belirlemek oyun oynarken oldukça önemli. Bilhassa kare hızınız monitörünüzün yenileme hızını aşıyorsa, bilgisayarınızın daha verimli çalışmasına ve oyunlarınızın daha akıcı olması için bu ayarları yapmanızı öneriyoruz.

NVIDIA Denetim Masası üstünden 3D ayarlar seçeneğinden meydana getirilen bu ayar ile birlikte Maksimum Kare Hızı’nı değişim yapmak mümkün. Bu ayar ile birlikte bilgisayarlarda yaşanabilecek ihtimaller içinde sorunların da önüne geçilmiş oluyor.

NVIDIA, glişmiş ekran kartları ile öne çıkarken yazılım cephesinde de önemli adımlar atıyor. Ikimiz de NVIDIA’nın sunmuş olduğu bir tek fazla kullanılmayan özellikleri bir araya getirdik. Peki siz bu özellikleri kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.