AMD ve NVIDIA’nın ekran kartı savaşı büyüyor!

12.04.2023
AMD ve NVIDIA’nın ekran kartı savaşı büyüyor!


AMD ve NVIDIA arasındaki ekran kartı savaşı uzun senelerdir devam ediyor. NVIDIA yeni GeForce RTX 40 serisi ile şu an için yarışı önde götürüyor şeklinde görünse de AMD’nin de gelecek için önemli planları bulunuyor. Ekran kartı yarışında öne geçmek isteyen AMD, bilgisayar kullanıcılarına VRAM vurgusu yapmış oldu.

AMD ve NVIDIA arasındaki ekran kartı yarışında kim önde?

AMD, mevcut ve gelecekteki oyunların bilhassa daha yüksek çözünürlükte daha fazlaca VRAM gerektirmiş olacağı öne sürülen sebebi ile kullananların NVIDIA yerine kendi ekran kartlarını tercih etmesi gerektirme ettiğini belirtiyor. VRAM kapasitesi mevzusunda NVIDIA’ya bakılırsa avantajları bulunan AMD böylelikle kullanıcıları kendisine çekmeye çalışıyor.

Peki nedir bu VRAM? VRAM özetlemek gerekirse ekran kartının bilgileri depolamak için kullandığı bir ara bellektir. Burada toplanan bilgiler derhal sonrasında bilgisayar ekranında görüntüleri işlemek için kullanılır. AMD, bu yüzden bilhassa yüksek çözünürlükteki oyunlarda VRAM kapasitesinin büyük önem taşıdığını ifade ediyor.

DLSS destekleyen oyun sayısı artıyor! İşte yeni oyunlar

DLSS destekleyen oyun sayısı artıyor! İşte yeni oyunlar

NVIDIA, DLSS destekleyen oyun sayısını her geçen gün artırıyor. Şirket dört yeni oyun için de müjdeyi verdi.

VRAM’in önemine vurgu icra eden AMD, 11 GB yada daha fazlaca VRAM kullanan Resident Evil 4, The Last of US Part I ve Hogwarts Legacy şeklinde oyunlar için karşılaştırmalı neticeleri paylaştı. 7900 XT ve 7900 XTX ekran kartlarını NVIDIA’nın RTX 4070 Ti ve RTX 4080 ile karşılaştıran şirket NVIDIA’ya bakılırsa yüzde 27’ye varan bir üstünlük elde ettiklerini iddia ediyor.

AMD tarafınca paylaşılan bu denetim neticeleri firmanın NVIDIA’ya karşı büyük üstünlüğünü gösteriyor olsa da şimdiye kadar meydana getirilen birçok bağımsız testte NVIDIA’nın üstünlüğü göze çarpıyor. Naturel olarak ki AMD tarafınca meydana getirilen denetim senaryolarına hakim değiliz. Bu yüzden denetim sonuçlarının değişik çıkması oldukça düzgüsel.

Diğeri taraftan baktığımızda ise oyunların gelişmesi ile birlikte VRAM kapasitelerinin artması gerektiği bir gerçek. Şimdiye kadar VRAM mevzusunda cimri davranan yalnız daha güçlü GPU’lar sunan NVIDIA’nın gelecekte iyi mi bir politika izleyeceği ise merak mevzusu.

Teknoloji her geçen gün gelişirken oyunlar da ekran kartlarını daha da fazla zorlamaya başladı. İlerleyen süreçte güçlü ekran kartları ve yüksek VRAM kapasiteleri daha büyük önem taşıyacak şeklinde görünüyor. Peki siz ekran kartlarında sunulan VRAM kapasiteleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu şekilde fiyat yok! 11.999 TL’ye RX 6650 XT oyun bilgisayarı!

YouTube video

SDNShiftdelete.net
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.