Türk Hava Yolları’ndan Türkiye’de bir ilk!

08.08.2023
Türk Hava Yolları’ndan Türkiye’de bir ilk!


Ülkemizin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Türk Hava Yolları, şimdiye kadar bir çoğunda dünyaca meşhur isimlerinde yer almış olduğu pek fazlaca başarı göstermiş reklam filmine imza attı. Şimdi ise bu yapıtlara bir yenisini daha eklendi. Filoya yeni dahil olan uçakları tanıtmak amacıyla meydana getirilen çekimlerde Türkiye’de ilk kere uygulanan bir çekim tekniği kullanıldı. İşte mevzunun detayları…

Türkiye’de ilk kere uçaktan uçağa çekim!

Türk Hava Yolları’nın yeni yayınladığı kısa film evvelde yayınladığı birçok film şeklinde gene gündem olma yolunda. Zira gösterilen bu yeni kısa filmin çekimlerinde Türkiye’de ilk kere uygulanan bir çekim yöntemi kullanıldı. Ülkemiz hava sahasında ilk kez yerden yüzlerce metre yükseklikte 8K görüntü kalitesiyle ticari bir yolcu uçağının çekimleri, çevresinde uçan başka bir jetten gerçekleştirildi.

Çekimlerin İstanbul’da meydana getirilen kısmından bir kare

Bu hususi çekimler toplamda 14 saatlik uçuş süresi ile yapılmış oldu. Çekimlerin iki günü Antalya’da, üç günü de İstanbul’da yapılırken hava sahasındaki diğeri uçuş operasyonlarının aksamaması için bu çekimlere mahsus olmak suretiyle lüzumlu planlamalar ve rotalar oluşturuldu.

10.000 metre yükseklikte priz bulmak! Uçakların elektrik sistemi nasıl çalışıyor?

10.000 metre yükseklikte priz bulmak! Uçakların elektrik sistemi iyi mi çalışıyor?

Peki binlerce metre yükseklikte bu işler iyi mi oluyor? Uçakların elektrik sistemi iyi mi çalışıyor? Mevzuya yakından bakalım.

Antalya ve İstanbul şeklinde zengin; zamanı, kültürel ve naturel görsel imgelere haiz şehirlerde meydana gelen bu uçuşlar olabildiğince alçaktan ve yavaş uçularak yapılmış oldu. Zira seyirciye şehirlerin benzeri olmayan görsel güzelliklerini havadan daha görünür kılarak göstermekte çekimlerin amaçları içinde yer ediniyor.

5 gün, 14 saat, 2 şehir…

Türk Hava Yolları, resmi toplumsal medya hesaplarından yapmış olduğu paylaşımlarına “5 gün, 14 saat, 2 şehir… Sizi İstanbul ve Antalya semalarında 8000 ve 3000 feet’te muhteşem bir yolculuğa davet ediyoruz. Türkiye’de ilk kez havadan havaya çekim stili kullanılarak üretilen filmimiz ile bulutların üstünde destansı bir yolculuğa hazır olun.” notunu düştü.

Çekimlerin İstanbul’da meydana getirilen kısmından bir kare

Firmanın Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat ise projeyle ilgili şunları söylemiş oldu:

Gökyüzünde yüksek irtifada gerçekleşen bu sıkıntılı projeyi başarıyla tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Türk Hava Yolları olarak bu görüntüleri; markamızın ve filomuza yeni kattığımız uçaklarımızın lansmanlarında sunarak ülkemizin ve bilhassa İstanbulumuzun tanıtımında değerlendireceğiz.

TGA ise global reklam filmlerinde kullanacağı bu görüntüler ile güzel ülkemizin tanıtımında katkıda bulunacak. Dünyadaki ve bilhassa sektörümüzdeki teknolojik gelişmelere adapte olarak sınırlarımızı genişletiyor; değişik bakış açıları geliştirerek dünyanın dört bir tarafındaki yolcularımıza ve havacılık tutkunlarına fark yaratan projeler sunmaya devam ediyoruz.”

SDNShiftdelete.net

THY’nin kısa filminden ve Türkiye’de ilk olarak bu filmin çekimlerinde kullanılan uçaktan uçağa çekim yönteminden bahsettik. Mevzu hakkında düşünce ve görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.