Metaverse gene zarar etti: Batıyor mu?

27.04.2023
Metaverse gene zarar etti: Batıyor mu?

[ad_1]

Meta’nın büyük umutlar ile kurduğu ve kullanıcılar ile paylaşmış olduğu sanal dünya Metaverse açıklamış olduğu mali rapora bakılırsa ciddi oranda zarar etti. Zuckerberg’in sanal dünyaya girişini temsil eden Metaverse kullanıcılarına filmlerdeki şeklinde ikinci bir dünyayı vadediyor. Fakat ikinci gerçekliğin dünyasının son mali raporları pekte iç açıcı değil. İşte mevzuyla ilgili detaylar…

4 milyar dolarlık zarar!

Toplumsal medya devi Meta dün 2023 yılının birinci çeyrek raporlarını deklare etti. Raporda Meta şirketine ilişkin platformların kar zarar durumu yer aldı. Rapora bakılırsa Meta’nın en oldukca kullanılan platformları Instagram, Feysbuk ve WhatsApp 28,6 milyar dolar gelir elde etti. Meta elde edilmiş bu gelir ile birlikte 2022 yılının son çeyrek raporu yayınlandığında yapmış olduğu tahminlerini tutturmuş oldu.

Bir tek işler firmanın sanal zeka kısmı Metaverse için işler pekte iç açıcı değil. Açıklanan mali rapora bakılırsa firmanın Metaverse yatırımından görevli şirket Reality Labs 4 milyar dolar zarar etti. Şirket geçtiğimiz yılda pek karlı dönemler geçirmedi. Uzmanlar 2023 senesinde da edilen zarar miktarının artarak devam edeceğini işaret ediyor.

Meta sosyal medyanın sahibi olmanın peşinde!

Meta toplumsal medyanın sahibi olmanın ardında!

Zuckerberg toplumsal medya platformlarında tekelleşme hamlesine devam ediyor. Meta şimdiyse gözünü Twitter boşluğuna dikmiş durumda.

Meta CEO’su ve Feysbuk’un kurucusu Mark Zuckerberg mevzuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunmuş oldu. Konuşmasında yapay zekanın önemini vurgulaya Mark Zuckerberg Metaverse evreninin eski popüleritesini koruduğunu belirtti. CEO Zuckerberg Metaverse dünyasının hala tesirini kaybetmediğini popüleritesinin giderek artacağını da ekledi. Firmanın 2023 senesinde uzmanların aksine karlılık oranını arttıracağını da ekledi.

Meydana getirilen açıklamaysa maalesef kullanıcılar ve raporlar ile çelişiyor. Raporlar geçen yıldan beridir Metaverse evreninin zarar ettiğini ve her ne kadar sisteme kayıtlı kullanıcı sayısı artsa da etken kullanıcı sayısının düştüğünü gösteriyor. Doğrusu Metaverse giderek popüleritesini kaybediyor. Ek olarak şirket geçen senenin tüm çeyrekleri toplandığında 13,7 milyar dolar zarar etti.

Meta hisselerinde dev çöküş! 'Tren enkazı'na döndü

Zuckerberg’in Metaverse için inancı tam. Başarıya ulaşmış CEO bu dünyanın şu anda etmiş olduğu zararları kat ve kat büyük karlar ile kapatacağını ve ihtişamını koruyacağını düşünüyor. Tahminlerle her ne kadar bu durum çelişiyor olsa da Zuckerberg’in mevzuyla ilgili gizli saklı saklı bir planı olabilir. Ve bu planların başarısına inancı tam olabilir. İlerleyen günlerde bunu göreceğiz.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

[ad_2]

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.