Sony, Activision anlaşmasına karşı PlayStation’ı korumak için çaba sarfediyor

23.06.2023
Sony, Activision anlaşmasına karşı PlayStation’ı korumak için çaba sarfediyor


Microsoft ve ABD Federal Tecim Komisyonu (FTC), Activision-Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alma girişimi mevzusunda yeni bir görüşme gerçekleştirmiş oldu. Görüşme esnasında ise Sony’nin PlayStation Başkanı Jim Ryan’ın açıklamaları paylaşıldı. Microsoft-Activision anlaşmasının tamamlanması durumunda, yeni PlayStation konsollarının bilgilerini Activision ile paylaşmayacağını söylemiş oldu.

Sony, Microsoft-Activision anlaşmasına karşı PlayStation vurgusu yapmış oldu

Jim Ryan’ın Nisan ayında FTC’ye karşı verdiği ifadede dikkat çeken açıklamalar bulunuyor. Sony’nin Microsoft tarafınca satın alınan Activision-Blizzard ile çalışmak zorunda olmadığını bildirdi. Bundan dolayı da PlayStation 6 benzer şekilde yeni konsolların bilgilerini oyun deviyle paylaşmayabileceğini söylemiş oldu.

playstation plus ayrılan oyunlar

Sony, Activision’ın satılması durumunda, Microsoft’un PlayStation geliştirme kitine erişebileceğini iddia ediyor. Mevzuyla ilgili olarak Jim Ryan, “Direkt bir rakibin sahibi olduğu firmanın bu bilgilere erişmesi riskini alamayız” ifadelerini kullandı.

ABD, Microsoft’un Call of Duty’nin yapımcısını satın almasını engelliyor!

ABD, Microsoft’un Call of Duty’nin yapımcısını satın almasını engelliyor!

ABD hükümeti Microsoft ve Activision’un satın alma anlaşmasını engelliyor. İşte dev anlaşmanın niçin zorla izin verilmediği ile ilgili detaylar…

FTC daha önceki bir raporunda, Microsoft’un Minecraft’ın geliştiricisi Mojang’ı satın almasını ele aldı. Ryan benzer endişelerin Mojang için de yaşandığını, yalnız Microsoft’un herhangi bir önlem almadığını savundu. 69 milyar dolarlık Activision anlaşmasının ise işleri daha da karışık hale getireceğini söylemiş oldu.

Sony ek olarak Call of Duty’nin PlayStation performansının kasıtlı olarak sınırlanabileceğini iddia etti. Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, Sony’nin davranışını ise “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi ve PS oyuncularına en iyi deneyimi sunacaklarını bildirdi.

activision blizzard

FTC, Microsoft ile görüşmenin peşinden 18 Temmuz’da kararını açıklayacak. Bu süreç içinde Microsoft CEO’su Satya Nadella dahil olmak suretiyle birçok kişinin ifadesi dinlenecek.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.