Rusya, Ukrayna’ya karşı oyun propagandası yapıyor

31.07.2023
Rusya, Ukrayna’ya karşı oyun propagandası yapıyor


Rusya ve Ukrayna içinde averaj 1,5 senedir devam eden çatışma bununla beraber siber saldırılar ile de devam ediyor. Son araştırmalara bakılırsa ise Rusya, propaganda yapmak için oyun yaşamına saldırmaya başladı. Minecraft, War Thunder ve World of Tanks benzer şekilde oyunlarda birçok taraflı paylaşım yapıldığı ortaya çıktı.

Rusya, cenk propagandası için oyunları kullanıyor

ABD’de yürütülen araştırmalara bakılırsa popüler oyunlar, Rus propagandasının son cephesi haline gelmiş durumda. Rus bilgisayar korsanları ve siber ordusunun dünya çapındaki oyuncuları hedeflediği dile getirildi.

Oyunlar üstündeki saldırılar Minecraft’ta oldukça yoğunlaştı. Araştırmaya bakılırsa Rus oyuncular, cenk bölgelerini oyuna taşıdı ve Ukrayna’ya ilişkin dijital bölgelerine Rus bayrakları dikti. Öte taraftan bilhassa küçük yaşlarındaki evlatların oynadığı Roblox’ta ise dijital Rus polisleri vazife almaya başladı.

Sinirden ter akıtan dünyanın en zor oyunları!

Sinirden ter akıtan dünyanın en zor oyunları!

Bu içeriğimizde, oynayanları sinirden deliye döndürmeyi başaran dünyanın en zor oyunlarını bir araya getirdik.

Araştırmacılar, Rusya’nın popüler oyunlar üstünden cenk girişimini meşrulaştırmaya çalıştığını düşünüyor. Ek olarak Rusya’nın Ukrayna’daki cephelerde kullandığı belirli sembolleri oyunlara yerleştirdiği dile getirildi. Bunun, genç oyuncular içinde yanlış düşüncelere yol açabileceği açıklandı.

Ek olarak toplumsal medya uzmanları, Rusya’nın cenk propagandasını yaymak için toplumsal medyayı da kullandığını beyan etti. Oyunlar ve toplumsal medya paylaşımları hem anonimlik ve hem de küresel düzeyde erişim imkanı sunuyor.

Oyunlardaki propagandayı ölçmek zor olsa da, araştırmacılar bilhassa ebeveynleri uyardı. Buna bakılırsa genç ve küçük yaşlarındaki kullananların sanal dünyadaki hareketleri takip edilmeli.

Peki sizler Rusya oyun propagandası hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.