Okullarda ChatGPT kullanımı artık yasal!

25.06.2023
Okullarda ChatGPT kullanımı artık yasal!


Son dönemlerin en popüler yapay zeka modeli olan ChatGPT, birçok alanda etken olarak kullanılmaya devam ediyor. Öğrenciler içinde da kullanımı yaygın olan modelin kullanımı öğretmenler ve okullar tarafınca sıcak karşılanmıyor olsa da atılan yeni adım, okullardaki yapay zeka kullanımının önünü açabilir. İşte detaylar Okullarda ChatGPT kullanılabilecek! Resmi bir Japon haber ajansına nazaran Japonya, yapay zeka […]

Son dönemlerin en popüler yapay zeka modeli olan ChatGPT, birçok alanda etken olarak kullanılmaya devam ediyor. Öğrenciler içinde da kullanımı yaygın olan modelin kullanımı öğretmenler ve okullar tarafınca sıcak karşılanmıyor olsa da atılan yeni adım, okullardaki yapay zeka kullanımının önünü açabilir. İşte detaylar

Okullarda ChatGPT kullanılabilecek!

Resmi bir Japon haber ajansına nazaran Japonya, yapay zeka alanında önemli bir adım attı. Japonya’da eğitimin koordinasyonundan görevli bakanlığın almış olduğu karara nazaran ilerleyen süreçte, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında yapay zeka kullanımı teşvik edilecek. Bu kararla birlikte günümüzün en dikkat çekici başlıkları içinde yer edinen yapay zeka mevzusundaki farkındalığı arttırmayı hedefleyen bakanlık, kararını tüm resmi ve hususi okullarda uygulamaya başlamış olacak.

Yapay Zeka

Japonya, okullarda ChatGPT kullanımına izin vermiş olsa da kapsamı sınırsız değil. Okullarda yapılacak kullanımlarda; yapay zekanın kısıtlı bir çerçevede, üretkenliği arttıracak özellikte kullanımına müsaade ediliyor. Örneğin etkili öğrenimin sürekliliği için öğrencilere verilen ödevlerin yapılmasında yada bilimsel nitelikli sınavlarda yapay zeka araçların kullanımına izin verilmiyor. Bu sayede, eğitimin standardını negatif yönde etkileyecek kötüye kullanımların önüne geçilmesi sağlanıyor.

700 yıllık tarih: Yapay zeka ilk kez ne zaman keşfedildi?

700 senelik tarih: Yapay zeka ilk kez ne süre ortaya çıkarıldı?

Yapay zeka zamanı nereye dayanıyor? İlk örnekleri 1300’lerde görülen mantıksal düşünme terimini tarihlere nazaran ele aldık.

Peki, sizler Japon bakanlığın attığı bu önemli adım hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce alınan yeni karar, yapay zekanın gelişimi noktasında etkili olabilecek mi? Benzer bir uygulama, ülkemize de getirilmeli mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.